AKP’de Bahçeli’yi kızdıracak ‘ittifak’ arayışları: Yeni ortak Akşener mi?

Meral Akşener ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki yakınlaşma iddiaları konuşulurken, AKP içinde 'Cumhur İttifakı’nın bileşenleri değişebilir' yorumlarının yapıldığı iddia edildi. Bazı AKP yöneticilerinin, İYİ Parti'yle ittifakın yüzde 50 artı 1'i garenti edeceği görüşünde. Bahçeli'nin çıkışları ise yeni ittifakları engelleme girişimi olarak yorumlanıyor.

AKP’de Bahçeli’yi kızdıracak ‘ittifak’ arayışları: Yeni ortak Akşener mi?

30 Ağustos resepsiyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İYİ Parti lideri Meral Akşener arasındaki sıcak diyaloglar ve Akşener’in “Başkanım” diye hitap etmesi, iki parti arasında yakınlaşma sinyali olarak yorumlanmıştı. Ardından Akşener’den gelen ılımlı açıklamalar bu kanaati güçlendirdi.

VİDEO- Erdoğan’dan Akşener’e özel ilgi… ‘Tamam başkanım’

Cumhuriyet’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sık sık MHP ile ittifaka devam edileceğini vurgulasa da AKP içinde yeni kurulacak partilerle birlikte 2023 ya da daha erken yapılacak bir seçimde hem Cumhur, hem de Millet İttifakı’nı oluşturan bileşenlerin değişebileceği, hatta ittifakların yeni baştan kurulabileceği dile getiriliyor.

Erdoğan’ın 30 Ağustos resepsiyonunda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yakınlaşmasına dikkat çeken AKP kurmayları, “MHP lideri Bahçeli halinden oldukça memnun, çünkü AKP’den geçişler olduğu için oyu artıyor. Ama İYİ Parti ile kurulacak bir ittifakta yüzde 50+1’e ulaşmak daha garanti gibi duruyor. Hem MHP’ye giden oylar geri gelir hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde İYİ Parti’den MHP’ye göre daha fazla oy alınır” görüşünü dile getiriyor. Bahçeli’nin son dönemde yaptığı çıkışların da AKP’nin bir başka partiye doğru yönelmesini önleme amaçlı olduğu dile getiriliyor.

Akşener ile Karamollaoğlu arasında ‘maymuncuk’ atışması

AKP kurmayları, ittifakların yeniden kurulabileceği zeminlerin ortaya çıkabileceğine işaret ediyor. Bu zeminde en önemli konulardan birinin Davutoğlu ve Babacan’ın kuracağı partilerin potansiyelinin olacağına dikkat çekilirken “Her iki parti bırakın yüzde 4-5’leri ya da barajı geçecek bir oy oranını AKP tabanından yüzde 1’er oy alsa bile 23 Haziran’da yüzde 52.5 ile Cumhurbaşkanı seçimini kazanan Cumhur İttifakı’nı zora sokar” görüşü dile getiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimin riske girdiğini görmesi durumunda Cumhur İttifakı’nı genişletme arayışına girebileceğini belirten bazı AKP yöneticileri, 30 Ağustos resepsiyonunda Erdoğan ile Akşener arasındaki yakınlaşma ile İYİ Parti’nin HDP’li Leyla Güven ile ilgili dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki açıklamasının bu anlamda önemli olduğunu belirtiyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Cumhur İttifakı’ndan oldukça memnun olduğunu, AKP’den geçişler nedeniyle oyunun yükseldiğini kaydeden parti kurmayları, “MHP, Cumhur İttifakı’na İYİ Parti’nin dahil edilmesini istemez. Ama Cumhurbaşkanı soğuk değil. Bahçeli belki de son dönemdeki çıkışlarıyla bunu önlemeye çalışıyor. Şu anda İYİ Parti’nin oyu MHP’den yüksek. MHP’nin yerine Cumhur İttifakı’na İYİ Parti girerse Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyumuz artar. 23 Haziran seçimindeki yüzde 52.5 oyun yüzde 47’si AK Parti’nin, yüzde 3-5’i MHP’nin oyu. MHP’nin oyunun yükselmesi AK Parti’ye kızanların bu partiye geçmesinden kaynaklı. Eğer ittifakta bir değişiklik olursa partiye kızanlar MHP’ye gitmeyeceği ve Bahçeli’ye kırgın küskün olan İYİ Partililer Erdoğan’a oy vereceği için yüzde 52’nin de üzerine çıkılabilir” görüşünü dile getiriyor. AKP kulislerinde, seçime yaklaşılırken ittifaklar konusunda sadece İYİ Parti değil, Saadet Partisi’nin de içinde olacağı farklı ittifak modellerinin gündeme gelebileceği kaydediliyor.

İYİ Parti’nin Bilal Erdoğan’la sınavı: Yardımcısı protesto etti, Akşener önüne gidip selamladı