AKP’de ‘Kim getirdi?’ tartışması… O vekile referans olandan da hesap sorulsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MYK’da, ihraç istemiyle disipline sevk edilen eski Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır farklı bir tartışma başlattı. Grup Başkanvekili Bülent Turan, Bakır’a milletvekili adaylığı için referans olan kişinin de bulunarak hesap sorulması gerektiğini söyledi.

AKP’de ‘Kim getirdi?’ tartışması… O vekile referans olandan da hesap sorulsun!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan MYK’de, Suriyelilerle ilgili son sosyal medya paylaşımları nedeniyle parti içinde tepkilere neden olan eski Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır’ın kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmesine karar verilirdi. Bu konuda Erdoğan’a ayrıntılı bir sunum yapıldığı öğrenildi. Bakır’ın “nefret suçu” işlediğine vurgu yapılırken, sosyal medya paylaşımları ekrana yansıtılarak MYK üyelerine bilgi verildi.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, toplantıda, Bakır’ın nasıl milletvekili yapıldığı ve kimlerin referans olduğu da tartışma konusu oldu. Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın, Bakır’a milletvekili adaylığı için referans olan kişinin de bulunarak hesap sorulması gerektiğini söylediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turan’ın sözleri üzerine gülümsemekle yetinirken; Kayseri Milletvekili, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin “Referans olan kişiyi biliyorum, o da çok pişman zaten” dediği kaydedildi.

Bazı MYK üyeleri, milletvekili adaylarının belirlenmesinde hatalar yapılabildiğini vurgulayarak “Burada birileri istiyor, referans oluyor diye aday yapma yoluna gidilmemeli. Kadın kolları başkanlarımız var, onlar arasından aday belirlenebilir” dedi. Bazı kurul üyeleri de, “vitrinde kadın ve genç olsun” denilerek yanlış kararlar alınabildiğine dikkat çekti. Pozitif ayrımcılık yapılırken daha dikkatli olunması, hak eden kişilerin aday yapılması gerektiği kaydedildi.

CUMHURBAŞKANI ELİYLE İŞARET EDEREK ‘O GETİRDİ’ DEDİ

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya da AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yaşananlarla ilgili farklı ayrıntılar aktardı.

Sarıkaya’nın yazısının satır başları şöyle:

“Ancak asıl etkinin milletvekilleri ile yapılan toplantılarda bakanlar ve parti yöneticilerine yönelik şikayetlerden kaynaklandığı kesin. Hele ki parti içinden çıkma hazırlığı yapan iki yeni oluşumun da hız almaya hazırlandığı bu süreçte kimse milletvekilleri ve parti teşkilatlarını küstürmek istemiyor; en azından müsebbibi gözükmekten kaçınıyor.

Ancak bu parti içi disiplinsiz tutum ve davranışlara da ses çıkarılmayacağı anlamına gelmiyor. Nitekim, AK Parti’nin önceki gün yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında da bunun bir örneği yaşandı.

Partinin politikalarına aykırı hareket eden eski Kayseri milletvekili Pelin Gündeş Bakır’ın partiden ihraç edilmesine karar verildi.

Aktarıldığına göre ihraç kararının alındığı toplantıda da ilginç bir diyalog gerçekleşmiş. Bakır’ın tutumu ve ‘Bu kişi partimize nasıl gelebildi ve milletvekilliğine kadar yükselebildi?’ yönünde konuşmalar olunca Grup Başkanvekili Bülent Turan söz isteyip şunları söylemiş:

‘Biz burada onun nasıl gelebildiğini konuşuyoruz ve bunun üzerinden eleştirip, cezalandırıyoruz. Ama onu bu partiye kimin getirdiğini, milletvekili olmasına aracılık ettiğini konuşmuyoruz. Onlarla ilgili herhangi bir tepki vermiyoruz…’

Toplantıda buz gibi bir hava esmiş ve Cumhurbaşkanı eliyle bir yöneticiyi işaret ederek, ‘O getirdi…’ demiş. Yönetici ise kendisinin getirmediğini belirterek nedenlerini sıralamış…

Yukarıda da belirttiğim gibi AK Parti’de bir süredir bu tip iç sorgulamalar yaşanıyor ve bu yapıcı eleştirel tutumun kapısını da genç siyasetçiler açıyor.”