AKP’de yeni kriz… Hani trenden inenler geri binemezdi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı belediye başkan transferlerinin AKP içinde tartışma yarattığı belirtildi. Bazı partililerin 'Hani trenden inen binemezdi' dediği belirtildi.

AKP’de yeni kriz… Hani trenden inenler geri binemezdi?

AKP, belediye başkan transferine önceki gün başladı. Farklı partilerden beş belediye başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rozetlerini taktığı törende AKP’ye katıldı. Ancak transferlerin parti için bazı sıkıntılar yarattığı öne sürüldü. Hatta bazı milletvekillerinin kendi illeriyle ilgili transferlere itiraz ettiği, bu nedenle bazı sıkıntılar yaşandığı iddia edildi.

ADAY GÖSTERİLMEDİĞİ İÇİN BAŞKA PARTİYE GİDENLER

Cumhuriyet’in haberinde şöyle denildi:

“Bazı AKP yöneticileri her ne kadar partiye geçecek belediye başkanı sayısının 100’e yakın olduğunu söylese de sayının 70’i geçmeyeceği dile getiriliyor. Transfer olacak belediye başkanlarının büyük bölümünün de daha önce AKP’den seçilmiş, daha sonra milletvekilleri ve teşkilatlarla uyum sağlayamadığı ve itirazlar nedeniyle aday gösterilmediği için diğer partilerden ya da bağımsız olarak seçilenlerden oluştuğuna dikkat çekiliyor. Aday yapılmayıp başka partilere gidenlerin yeniden partiye dönüşlerinin sıkıntı yaratacağına dikkat çekilirken “Yerel seçim sürecinde bu isimler, teşkilatlar ve milletvekilleriyle yapılan değerlendirmeler ile anket sonuçlarına göre aday yapılmamış. Bunun üzerine partiden ayrılıp diğer partilerden aday olup seçilmişler. Şimdi bunların partiye transfer edilmesi, yerel seçim sürecinde kendilerine itiraz eden vekil ve teşkilatların boşa düşürülmesi ve ezilmesi anlamına gelir. Daha önce problem yaşamış isimler, partiye döndüğü zaman hem vekiller hem de teşkilatlarla içten içe sorunlar devam edebilir. İtirazlara rağmen transfer huzursuzluğa neden olur” değerlendirmesi yapılıyor.”

‘SEÇMENDE KOPMA YARATABİLİR’

Belediye başkanı transferinin etik olarak doğru olup olmadığı da parti içinde tartışılıyor. Bazı partililer, AKP’den gitmiş olsa bile belediye başkanı transferinin doğru olmadığını belirtirken “Yerel seçimin dinamikleri biraz farklı olsa da çoğu seçmen kimi aday yaparsa yapsın isme değil partisine oy veriyor. Oy verdiği partinin belediye başkanının bir başka partiye geçmesi hiçbir seçmenin hoşuna gidebilecek bir durum değil. Transferler seçmende daha büyük kopmalara neden olabilir” görüşünü dile getiriyor.

ERDOĞAN, ‘TRENDEN İNENLER GERİ BİNEMEZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Menfaat nerede ise oraya gidiyorlar. Bu trenden inenler bir daha bu trene binemezler. Bu davada bu treni terk edeni bu can bu tende oldukça bir daha bu trene kabul etmeyiz” sözlerini anımsatan bazı AKP’liler de “Yerel seçimde aday yapılmadığı için başka partiye gidenleri şimdi tekrar partiye alıyoruz, bunu nasıl açıklayacağız” değerlendirmesini yapıyor.

5 belediye başkanı AKP’ye geçti: İşte o başkanların partileri