AKP'den '128 milyar dolar' açıklaması: Oraya gitti

"128 milyar dolar nerede?" soruna yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Piyasaya sürülen döviz, TL ve altın gibi karşılığı olan materyallere dönüşmüştür" dedi.

AKP'den '128 milyar dolar' açıklaması: Oraya gitti

CHP binalarına asılan pankartların indirilmesiyle yeniden alevlenen Merkez Bankası rezervlerindeki 128 milyar doların akibetiyle ilgili AKP'den açıklama geldi. İYİ Parti'nin de gündemden düşürmediği "128 milyar dolar nerede?" sorusuna yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Piyasaya sürülen döviz, TL ve altın gibi karşılığı olan materyallere dönüşmüştür" açıklamasında bulundu.

"CHP ve İYİ Partinin son günlerde dile getirdiği '128 milyar dolar' söylemi, Türkiye'yi hedeflerinden uzaklaştırmaya dönük, temeli olmayan yalan ve algı operasyonudur" iddiasında bulunan Akbaşoğlu, "128 milyar dolar" söyleminin, otel odasında yapılan IMF görüşmesinin ürünü olduğunu öne sürdü.

"Nereye gitti?" diye sorulan 128 milyar dolarla ilgili Akbaşoğlu, şu açıklamayı yaptı:

"Merkez Bankasının varlıkları ile pandemi döneminde yaşanan küresel kriz ve kur ataklarına karşı alınan tedbirlerde elimizdeki döviz devreye sokulmuş, küresel krizin etkileri en az düzeye indirgenmiştir. Piyasaya sürülen döviz, TL ve altın gibi karşılığı olan materyallere dönüşmüştür. Muhalefet, Merkez Bankasının varlıklarına ve ekonomik verilere baktığında bunu zaten görüyor lakin yalan ve algı siyaseti ile siyasi sonuçlar devşirmeye çalışıyor. Tüm dünyada yaşanan ekonomik daralmaya ve krize karşı IMF'siz, tamamen yerli ve milli çözümler ürettik, üretmeye devam ediyoruz.

Muhalefetin tüm beklentisi IMF'ye teslim olmamız yönündeydi ve bunun üzerinden siyaset yapmayı düşünüyorlardı. AK Parti'nin tutumu karşısında tüm planları boşa düştü ve bu yüzden muhalefet agresifleşti. Artık şunu kabullensinler; IMF eski Türkiye'de kaldı. Aziz milletimiz tam bağımsız Türkiye idealiyle AK Parti'yi tercih etti ve 'IMF'siz Türkiye istiyorum.' dedi. Eğer IMF'yi isteseydi; CHP ve İYİ Parti'yi seçer, devleti yönetme yetkisini onlara verirdi. Bu dönemde dünyanın devasa ekonomileri küçülürken Türkiye büyümesini sürdürdü ve sürdürüyor. İçeride ve dışarıda her türlü saldırıya rağmen güven ve istikrar içinde yolumuza devam ediyoruz. Bugüne kadar her türlü badireyi milletimizin desteği ile atlattık, bundan sonra da atlatacağız. Büyük ve güçlü Türkiye'nin öncülüğünde adil ve merhametli yeni bir dünyayı birlikte kuracağız. Aziz milletimiz müsterih olsun."