AKP'den '15 vekil' açıklaması... Süleyman Soylu'yu şikayet ettiler mi?

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, 15 AKP milletvekilinin açıklamalarından dolayı Süleyman Soylu'yu parti yönetimine şikayet ettiği haberiyle ilgili açıklama yaptı.

AKP'den '15 vekil' açıklaması... Süleyman Soylu'yu şikayet ettiler mi?

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddiaları ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarının AKP içinde rahatsızlık yarattığı iddiası bir süredir gündemdeydi. BBC Türkçe bugünkü haberinde 15 AKP milletvekilinin Süleyman Soylu'dan rahatsızlıklarını parti yönetimine ilettiklerini öne sürüldü.

Ayrıca haberde "söz konusu milletvekillerinin önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek istedikleri, ancak yapılan iç değerlendirmelerde Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın görevlendirilmesinin kararlaştırıldığı" iddia edildi. 

Habere göre, Soylu’nun Habertürk televizyonunda katıldığı programdan sonraki günlerde yapılan toplantıda milletvekilleri, Soylu’nun “kendisinden önceki dönemi yok saydığı, hatta zan altında bıraktığını” ifade ettiler. Milletvekillerinin, “gerekirse o videolarda adı geçen herkesin, bizim de dokunulmazlığımız kaldırılsın, yargı süreci başlasın. Ama Soylu da istifa etsin, Meclis soruşturması açılsın. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu da bu iddiaları araştırsın” görüşünü de ilettikleri iddia edildi.

AKP'Lİ TURAN'DAN HABERE YANIT

Kendisi hakkındaki kulis bilgisinin doğru olmadığını belirten Turan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için de "Sayın Bakan her türlü iddianın araştırılması için bizzat kendisi savcılara müracaat etmiştir" ifadesini kullandı.

Turan, BBC Türkçe'nin söz konusu haberiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"15 milletvekili rahatsızlıklarını parti yönetimine iletti' başlıklı haberiniz ve içinde yer alan 'Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın konuyla ilgili görev üstlendiği' 'kulis bilginiz' doğru değildir.

Bu mücadeleyi yürütecek olan şüphesiz devletin ilgili birimleridir. Haberinize konu iddialar adalete intikal etmiş konulardır.

Ayrıca Sayın Bakan her türlü iddianın araştırılması için bizzat kendisi savcılara müracaat etmiştir. Kanaatimiz dedikodu ve söylentinin ötesinde hukuka tekabül eden hususların her bakımdan açığa çıkartılacağı ve kamu vicdanını tatmin edecek şekilde herkesle paylaşılacağı yönündedir. Hukuk devleti anlayışı esasında her türlü şüphenin açığa çıkartılmasının önemi her türlü takdirin üzerindedir."

Turan devamında "Ancak unutmayalım ki adaletin tesis edilebilmesinin bir gereği de dedikodu ve söylenti ile siyasal mühendislik yapma girişimlerinin önünün alınmasıdır. Bu hususlara dikkat etmek kanaatimizde sadece siyasilerin değil tüm kesimlerin görevidir. Bu konuda basını sorumluluğu, ilkeli ve objektif haberlerle kamuoyunu bilgilendirmesinin kıymetli olduğu kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

Turan'ın sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamadanın tamamı şöyle: