AKP'den, 24 yıl sonra sivillere operasyon çağrısı

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, 28 Şubat'la ilgili "Darbenin medya, siyaset, iş dünyası ve diğer aktörleri gibi tüm sivil aktörleri de adalet önünde hesap vermeli" dedi.

AKP'den, 24 yıl sonra sivillere operasyon çağrısı

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, 28 Şubat'ın 24'üncü yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Turan, darbecilerin yargılandığını belirterek, "Ancak bu karanlık sürecin üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen sivillerin soruşturmasının halen sürmesi vicdanları yaralıyor. Darbeciler kadar, onlara destek veren, güya siviller, onlara uygun zemini hazırlayan siyasiler de basını da sorumludur. Hatta bir kısmı o özeleştiri yapmadan, bugün demokrat maskesiyle yine basında ve siyaset dünyasında boy gösteriyor. Özetle darbenin medya, siyaset, iş dünyası ve diğer aktörleri gibi tüm sivil aktörleri de adalet önünde hesap vermeli. Bu süreç, sürekli darbe söylemlerinde, darbe imalarında bulunanlara cesaret vermemeli" ifadesini kullandı.

28 ŞUBAT'A FETÖ İDDİASI

Turan, FETÖ'nün en çok 28 Şubat sürecinde büyüdüğünü öne sürerek şu iddialarda bulundu:

"28 Şubat sadece FETÖ’ye yaradı. FETÖ elebaşı 'Beceremediniz artık bırakın' söylemleriyle darbecilerin yanında saf tuttu. Hükümetin istifasına yol açan Milli Güvenlik Kurulu kararlarına 'isabetli içtihat' diyerek destek verdi. Başörtüsüne karşı da katsayı engeli ve imam hatiplerin kapatılması konusunda da FETÖ’cülerle darbeciler birleştiler. FETÖ elebaşı, başörtüsünü kendince 'füruat' ilan ederek darbecilerin imdadına koşmaya çalıştı. İmam hatip okullarının kapatılması en çok onların işine yarayacaktı. 'Etkisi bin yıl sürecek' dedikleri 28 Şubat, tarihin çöp sepetine bir utanç olarak atıldı. Demokrasi tarihimizdeki bu kara lekenin milletimizin direnci ve mücadelesiyle geride kaldığını görürken, 28 Şubat’ı alkışlayan, destek veren sorumluların halen yargı önünde hak ettikleri cezayı almamaları en büyük üzüntümüz."

ÇETİN DOĞAN: FETÖ 28 ŞUBAT DAVSINDA SAHTE BELGE ÜRETTİ

Turan, 28 Şubat sürecinin FETÖ'ye yaradığını iddia etse de, 28 Şubat davasının asker ayağının iddianamesini FETÖ'cü savcılar hazırlamıştı.

28 Şubat davasının sanıklarından emekli Orgeneral Çetin Doğan davada FETÖ’nün nasıl sahte belge ürettiğini geçen günlerde basına anlatmıştı.

Cumhuriyet’e konuşan Doğan şu ifadeleri kullanmıştı:

“Genelkurmay Başkanlığı, ‘Gizli’ gizlilik derecesine sahip evrakın dışarıya sızdırılmasına karşı bir önlem olarak 5 Kasım 2002 tarihinden itibaren ‘evrak güvenlik numarası’ uygulamasına geçmiştir. Bu tarihten itibaren Genelkurmay Karargâhı dışına yayımlanan evrak ‘numaratör’ ile kaşelenmeye başlanmıştır...

“Kumpasçıların 1997 tarihini taşıyan, ürettikleri ve amaçlarına uygun olarak tahrif ettikleri gerçek belgeler üzerinde ‘evrak güvenlik numarası’ bulunmakta. 28 Şubat davasının ek klasörlerinde 2002 yılı öncesine ait bir kısım gerçek tarih sayılı belgelerin üzerinde ‘evrak güvenlik numarası’nın bulunması, bu belgelerin içeriklerinin de tahrif edilmiş olduğunu kanıtlıyor.”

Doğan “Son günlerde yandaş medyada 28 Şubat sürecinin gündeme getirilmeye başlanması Yargıtay safhasındaki davanın incelemeye alındığının işaretidir” ifadelerini de kullandı.