AKP’den ‘Alevi’ planı… 30 aday gösterecekler

AKP'nin siyasi açılım kapsamında Türkiye genelinde 30 Alevi milletvekili adayı göstereceği öne sürüldü.

featured

AKP, seçimler yaklaşırken “Alevi açılımı” politikasını oya tahvil etmeye hazırlanıyor. Milletvekili listelerinde 30 Alevi adaya yer verileceği belirtildi.

HaberTürk’ten Bülent Aydemir’in yazısının satır başları şöyle:

“AK Parti, seçimde Alevi vatandaşların temsili için önemli bir adım atacak. Milletvekili aday listelerinde Türkiye genelinde 30 Alevi milletvekili adayına yer verecek. Bunların 10’u seçilebilecek yerlerden olacak. Diğer 20 ismin ise tabanı olan yerlerde çalışmalarıyla listeleri zorlaması ve milletvekili sayısını artırması amaçlanıyor. AK Parti, bu hamlesiyle hem Alevi vatandaşların Meclis’te daha fazla temsil edilmesini, hem de milletvekili sayısını artırmayı amaçlıyor…

Daha önce AK Parti’nin parlamento seçimine yükleneceğini ve bu doğrultuda Cumhurbaşkanı ile uyumlu olacak bir Meclis aritmetiğini elde etmeyi amaçladığını yazmıştım. AK Parti yönetimi, bu amaçla listelerde büyük değişiklikler yapmayı, toplumda karşılığı olan sürpriz isimlere yer vermeyi, farklı kesimlerin temsil edilmesini sağlamayı ve yeniliği amaçlıyor. Listelerin yüzde 80’inin değişeceği ifade ediliyor.”

AKP’den ‘Alevi’ planı… 30 aday gösterecekler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!