AKP’den alternatif barolar kurma kararı

Erdoğan'ın baro ve meslek odaları seçimleri konusunda verdiği değişiklik talimatının ayrıntıları ortaya çıkıyor. AKP'nin gündeminde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde alternatif barolar kurma kararı da var.

AKP’den alternatif barolar kurma kararı

Önceki gün yapılan AKP MYK toplantısında barolar ve meslek kuruluşlarının seçimleriyle ilgili yapılması planlanan düzenlemeyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aceleci olduğu belirtildi.

Kademeli olacak ve ilk etapta barolar birliği ile başlayacak düzenlemeyle ilgili Erdoğan’ın, toplantı boyunca birçok kez konuya geri dönüp, “Hemen düzenlemeyi hazırlayın, hemen bitirin” talimatı verdiği öğrenildi.

Hürriyet’in aktardığına göre Erdoğan’ın talimatının ardından AKP’de dün Meclis’te iki ayrı toplantı düzenledi. İlk toplantı, avukatlık kanun taslağı içinde yer alan baro seçimlerine yönelik düzenlendi. İkinci toplantı ise diğer meslek örgütleri için yapıldı. Toplantıya Grup Başkanvekilleri Cahit Özkan, Özlem Zengin ve Mehmet Muş ile AKP’nin hukukçu milletvekilleri katıldı. Toplantıda bazı illerde alternatif farklı baroların kurulması gündeme geldi. Ankara, İstanbul, İzmir gibi üye sayısı fazla olan illerde alternatif barolar kurularak, üye zorunluluğunun kaldırılması planlanıyor. Düzenleme ile sadece barolardaki seçimler değil, baroların faaliyet ve yapısında da değişim olacak.