AKP'den Babacan'a çok sert sözler: Abdullah Gül'ü pazarlamaya çıkarmış!

AKP TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adaylığına ilişkin sözleriyle ilgili, "Lider olmak zor iştir. Ağızdan çıkan söz, elden çıkan imza bizim için senettir, namustur. 2018 yılında sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı hem dilinizle ikrar etmiş, hem imzanızla tasdik etmişsiniz cumhurbaşkanı adayı olarak. Buna ikiyüzlülük denir" dedi.

AKP'den Babacan'a çok sert sözler: Abdullah Gül'ü pazarlamaya çıkarmış!

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, 2018'de hâlâ AKP üyesiyken Abdullah Gül'ü muhalefetin ortak adayı yapmak için çalıştığını söylemişti.

Babacan'a AKP'den tepkiler gelmeye devam ediyor.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.
Elitaş "13 Mayıs 2018 tarihinde sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiği imza listesinde sayın Babacan'ın kendi el yazısıyla yazdığı imza listesinde adı var" dedi.

"Buna iki yüzlülük denir" diyen Elitaş, orada Ahmet Davutoğlu'nun da imzasının bulunduğunu söyledi.
"Babacan'ın Sayın Abdullah Gül'ü pazarlayamaya çıkarması gerçekten çok üzücü" diyen Elitaş, "Uzun yıllar AK Parti'nin kendisine verdiği en üst görevlerde hizmet etmiş birisinin böyle bir şey içerisinde bulunması gerçekten çok üzücü" ifadelerini kullandı.

'ŞOK OLDUM'

Elitaş'ın ifadelerinin tamamı şöyle:

"Duyunca şok oldum. Sayın Babacan, 2019’un sonunda AK Parti’den istifa ettiğini açıkladı. 13 Mayıs 2018 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiğimiz imza listesinde Sayın Babacan’ın imzası var. İmzasını beyan etmiş. İnsanların bağlı olduğu iki şey vardır; Biri dili, biri imzası. Dili ikrar etmiş, imzası ile tasdik etmiş birinin o dönemde muhalefet partileri adına; Sayın Abdullah Gül’ü pazarlamaya çıkarması ve AK Parti içerisinde bir milletvekili olarak uzun yıllar, kendisine verilen en üst görevlerde hizmet etmiş birinin bunu yapması çok üzücü...

'BUNA İKİYÜZLÜLÜK DENİR'

40 yıldır, 45 yıldır siyaseti takip ederim. 20 yıldır milletvekiliyim. Uzun zaman il başkanlığı yaptım. Ama böylesine bir satış işini, böylesine etik kurallara aykırı bir durumu ilk defa görüyorum. Pazarladığı kim? 11'inci  Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül. AK Parti içerisinde olan birisini başka kurum ve kuruluşlara, muhalefet partilerine pazarlama içeresinde bulunmasını ben doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Siyasette lider olmak önemli bir iştir. Siz birilerinin öncülüğünde, liderliğinde bir noktaya doğru gelebilirsiniz; ama birilerinin gazıyla lider olamazsınız. Bugün Sayın Babacan AK Parti dönemlerinde bakanlık, başbakan yardımcılığı, dışişleri bakanlığı görevlerinde bulundu. Hep bir liderin arkasında oldu. Lider olmak zor iştir. Ağızdan çıkan söz, elden çıkan imza bizim için senettir, namustur. Dönülmez artık bundan. 2018 yılında Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hem dilinizle ikrar etmiş, hem imzanızla tasdik etmişsiniz cumhurbaşkanı adayı. Buna ikiyüzlülük denir."

'TAM GÖBEĞİNDEYDİM'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, önceki gün Halk TV’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Babacan, "2018'de bir ortak adaylık teşebbüsü vardı olmadı. Üke 5 yıl kaybetti" dedi.

Gazeteci İsmail Saymaz, Babacan'a o dönemde ortak adaylık çalışmalarında rol alıp almadığını sordu.

Ali Babacan o sırada görünür olmadığını belirterek, "Tam göbeğindeydim." ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül'ün neden aday olamadığına ilişkin soruya Babacan, şöyle yanıt verdi: "Muhalefetin ancak bir ortak aday çıkardığında başarılı olması söz konusuydu. Ortak aday formülü son günlere kadar giderken diğer siyasi parti genel başkanları geldiler bunu teklif ettiler. Teklif edenleri topladığınızda eğer ortak bir aday olsaydı rahatlıkla seçimi kazanacak bir tablo vardı o dönemde. Abdullah Gül'e teklif yapıldığında ben de masadaydım. Eğer o gün gelip de siz ortak aday olursanız biz sizi destekleriz diyenler son güne kadar sözlerinin arkasında dursa idi o gün o iş olurdu."