AKP'den 'büyükelçi' açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten ABD ve AB büyükelçiliklerinin 41. maddeye atıf yaparak verdikleri mesaja ilişkin açıklama geldi.

AKP'den 'büyükelçi' açıklaması

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, “10 büyükelçi” kriziyle ilgili, devletlerin içişlerine karışmamayı taahhüd eden 41. maddeye riayet ettiklerini duyurdu. Osman Kavala açıklamasında imzası bulunan AB ülkeleri büyükelçilikleri de ABD'nin açıklamasına katıldı. Cumhurbaşkanlığı, Erdoğan'ın açıklamayı olumlu karşıladığını duyurdu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten de konuyla ilgili açıklama geldi:

“Milletimizin ve devletimizin ülkemizde görev yapan diplomatlara karşı misafirperverliği dünyaca ünlüdür. Kurallara riayet ederek ülkemizle kendi ülkeleri arasındaki bağları güçlendirmek için çalışan diplomatlar her zaman takdir edilmektedir.

Aynı şekilde devletimizin egemenliği konusunda da çok yüksek bir hassasiyete sahibiz. Ülkemizin içişlerine ve egemenlik haklarına karışma anlamına gelen her beyanı en güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz.

Cumhurbaşkanımız devletimizin başı olarak bu duruşu en net ve en güçlü şekilde ortaya koymuştur.

Devletler arası bağların güçlendirilmesi noktasında önemli misyona sahip büyükelçiliklerin bu çerçeveye bağlı kalarak görev yapmasından memnuniyet duyduğumuzu, buna karşılık iç işlerimize müdahale anlamına gelebilecek her türlü adımı reddettiğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Türkiye’nin bu hassasiyeti, Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesinde açıkça ifade edilmektedir. Norm niteliği taşıyan ve büyükelçilerin misyonlarını yürütürken riayet etmesi gerekenleri ortaya koyan bu ilke her zaman temeldir.

Diplomatik misyonların bu ilkeye riayet ederek çalışmalarını sürdürmesi ülkemizle ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirme bakımından her zaman olumlu karşılanacaktır...

Milletimiz, misyonunun gerekliliklerine riayet eden ve milletlerimiz arasındaki bağları güçlendiren tüm diplomatik temsilciliklere en iyi şekilde ev sahipliği yapmaktadır. Devletimizin egemenlik hakları konusundaki hassasiyetimiz tartışma konusu değildir."