AKP’den CHP’ye ‘Engin Özkoç’ şartı… Karar Erdoğan’a bırakıldı

AKP'den CHP'ye 'Engin Özkoç'u grup başkanvekilliğinden alın, dokunulmazlığını kaldırmayalım' mesajı gittiği belirtildi. CHP'den henüz olumlu yanıt gelmedi. Bu konuda kararın Erdoğan'a bırakıldığı iddia edildi.

AKP’den CHP’ye ‘Engin Özkoç’ şartı… Karar Erdoğan’a bırakıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik “alçaktır, onursuzdur” ifadelerinin yer aldığı sözlerinin ardından CHP’li Engin Özkoç hakkındaki fezleke jet hızıyla Meclis’e gelmişti. Fezleke Özkoç’un dokunulmazlığının kaldırılmasıyla sonuçlanabilir.

Özkoç’un sözleri siyasetin tansiyonunu zirveye çıkarmıştı.

AKP’den CHP’ye “Özkoç grup başkanvekilliğinden alınırsa, dokunulmazlığını yeniden değerlendirelim” mesajının iletildiği ancak henüz olumlu yanıt gelmediği iddia edildi.

İddianın kaynağı AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“Koronavirüse rağmen siyasetin takvimi de işliyor. Kurultaydan önceki son toplantı olması nedeniyle CHP’nin dünkü PM toplantısı önemliydi.

Özellikle de Engin Özkoç açısından.

Özkoç’un dokunulmazlığının kaldırılması için harekete geçildi. Fezleke jet hızıyla Meclis’e geldi. Ancak CHP’nin ortamı yumuşatma çabaları nedeniyle karma komisyonda gündeme alınmadı.

Bu arada AK Parti ile CHP arasında arka kapı diplomasisi işliyor. Özkoç’un grup başkanvekilliğinden alınması durumunda, dokunulmazlığının yeniden değerlendirileceği yönünde bir eğilim oluştu. Ancak Kılıçdaroğlu, grup toplantısına Engin Özkoç’la birlikte geldi, PM toplantısında da bu yönde bir değerlendirme yapılmadı.

Aslında başından beri Kılıçdaroğlu’nun geri adım atmasını beklemiyordum. Çünkü Engin Özkoç, Kılıçdaroğlu’nun talimatını yerine getirdi. Özkoç, Cumhurbaşkanı’na hakaret eden o konuşmayı yaptıktan sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, genel merkezde bir grup gazeteciyle bir araya geliyor. Erdoğan’ın suçlamaları karşısında Kılıçdaroğlu’nun “Ben asla bu düzeye inmeyeceğim. Bu düzeyde karşılık vermeyeceğim. Ama grup başkanvekillerimiz her sözüne aynıyla karşılık verecek” diye talimatının olduğunu paylaşıyor. Sizce Kılıçdaroğlu bu durumda Engin Özkoç’un harcanmasına imkân verir mi?

AK Parti’de kafalar karışık. O nedenle Engin Özkoç kararı Erdoğan’a bırakıldı.”