Kimler yararlanabilecek? Emekliye zam düzenlemesi Meclis’te…

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Bugün sunacağımız yasa teklifimiz 16 madde. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL olacak." dedi. Elitaş, ayrıca emekli bayram ikramiyesi 2 bin TL olacağını açıkladı.

featured

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emekliye zam düzenlemesine ilişkin yeni açıklamalar yaptı. Elitaş, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılması, ayrıca geçici işçilere kadro verilmesini de içeren kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunulduğunu açıkladı.

Elitaş, “En düşük emekli maaşı 7500 TL’ye çıkacak. Hem SSK’lılar hem BAĞKUR’lular hem de 2 milyon 250 bin EYT kapsamındaki vatandaşlarımız da buradan yaralanacak. Onların da emekli maaşı 7500 TL’ye çıkacak. 11 milyona yakın bir vatandaşın bundan yararlanacağını tahmin ediyoruz. 6 milyona yakın vatandaşımız 2 bin TL’ye yakın bir rakam artışından yararlanacak. Geçici işçilerin çalıştığı kurumlarda kadrolu olabilmeleri için düzenleme yapıyoruz” dedi.

‘7500 LİRANIN ÜZERİNDEKİ MAAŞLAR AYNI KALACAK’

Elitaş, “Bugün kanun teklifini veriyoruz, Plan Bütçe Komisyonu Başkanımızın annesi rahmetli olmuştu, salı günü gelirse komisyonda görüşme başlar. Muhalefetin de buna olumlu bakacağını, hızlı şekilde geçeceğini tahmin ediyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta sonunda bu konuyu bitiririz. 7500 TL altında maaş alan kimse onların maaşı 7500 liraya çıkarılacak, 7500 TL üzerindeki maaşlar aynı kalacak” diye konuştu.

Elitaş, bayram ikramiyesiyle ilgili soruya ise, “Şu anda bayram ikramiyesiyle ilgili bize gelen bir bilgi yok. Cumhurbaşkanımız açıkladı, böyle bir şey varsa gereğini yaparız” diye konuştu.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ 2 BİN LİRA OLACAK

Öte yandan, Elitaş emekliye bayram ikramiyesinin 1100 liradan 2 bin liraya yükseltildiğini açıkladı. Ramazan ve Kurban bayramlarında emekliye 2 bin lira ödeme yapılacak.

Elitaş, şöyle konuştu:

“Basın toplantısından sonra Cumhurbaşkanımızla bir görüşme yaptık. Bayram ikramiyeleriyle ilgili tasarrufu ifade ettik. Cumhurbaşkanımız bayram ikramiyelerinin 2’şer bin lira olması müjdesini kamuoyu ile paylaşın diyerek ifade ettiler. Yani ramazan bayramı için 2 bin lira, kurban bayramı için 2 bin lira ikramiye verilecek. 900 TL zam yaptık.

Kanun teklifi TBMM’de yasalaşıp Cumhurbaşkanının yayımladığı andan itibaren Türkiye’de 7 bin 500 TL altında ikramiye olmayacak. Bizim 10 bin TL maaşımız vardı, niye artırmıyorsunuz diyenler var. Emekli maaşı, sosyal güvenlik çatısında olan herkesi kapsıyor.”

Kimler yararlanabilecek? Emekliye zam düzenlemesi Meclis’te…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 26 Mart 2023, 07:52

    Bundan daha iyisi olamaz Allah başımızdan eksik etmesin

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!