AKP’den erken seçim açıklaması

featured
service

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ‘Türkiye’de erken seçim olmayacaktır, çok net bir şekilde söylüyoruz. 2023’ün Haziran ayında milletimiz inşallah sandık başına gidecek ve orada yeni milletvekilleri seçecek’ dedi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Haber Global Televizyonu’nda katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erken seçim tartışmalarına ilişkin soruyu da yanıtlayan Numan Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

“Çok açık net bir şekilde ifade etmek isterim erken seçimin konuşulmasını muhalefet isteyebilir ama erken seçimin konulabilmesi için rasyonel şartların olabilmesi gerekir. Erken seçime götürecek şartların olması gerekir. Türkiye bugün itibarıyla hiçbir şekilde erken seçime götürecek şartlara sahip değildir. Erken seçimin konuşulmasının rasyonalitesi yoktur. Türkiye’de erken seçim olmayacaktır, çok net bir şekilde söylüyoruz. 2023’ün Haziran ayında milletimiz inşallah sandık başına gidecek ve orada yeni milletvekilleri seçecek. Yeni cumhurbaşkanı adayları önüne çıkacak ve ona göre kararını verecekler.”

GÜNEŞ MOTEL BENZETMESİ

Kurtulmuş, Siyasi Partiler Kanunu ile Seçim Kanunu’na ilişkin yapılması planlanan değişikliğe dair soru üzerine şöyle konuştu:

“Türkiye Büyük Millet Meclisinde hangi partilerin temsil edileceğini belirlemek sadece milletin işidir. Millet seçime gidersiniz size not verir, aranızdan ilgili milletvekilleri seçer ve parlamentoya gönderir. Dolayısıyla milletin iradesinin parlamentoda oluşturduğu siyasi partiler konfigürasyonun birtakım yan yollarla değiştirilmesinin Türkiye demokrasisine en ufak katkısı olmamıştır. Bir de bu anlamda Türkiye’nin geçmişte de bir sabıkası var. Yani bir geçmişi var tecrübesi var örnek olarak ilk aklımıza gelen Güneş Motel meselesidir, yani rahmetli Ecevit’in ve o zaman Adalet Partisi’nden ayırttığı birtakım milletvekilleriyle 11’leri ayırtarak Güneş Motel’de pazarlık yapıp onlara bakanlık vermesiyle bir hükümet kurdu. Ne oldu Türkiye’ye faydası mı oldu? Türkiye’yi 12 Eylül sürecine getiren önemli adımlardan birisi Güneş Motel’deki o pazarlıktır. Milletin vermediği bir iradeyi ve yetkiyi siz yan yollarla almaya kalkarsanız sonu hayır olmuyor.”

VEKİL TRANSFERİ

Bunların doğru yollar olmadığını ve demokrasiye katkı sağlamayacağını aktaran Kurtulmuş, “Bu anlamda partilerden milletvekilleri ayartarak transfer yapılmasının hem demokratik ahlak bakımından hem siyasi etik bakımından uygun olmadığı kanaatindeyiz. Kaldı ki bunu yapanlara da hiç bir faydası olmamıştır geçmişte bunu da gördük.” ifadelerini kullandı.

Numan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Şimdi bir de şu tarafından bakmak lazım Türkiye’de yeni bir sistem var, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi. Bu sistemin doğası gereği de Türkiye’de ittifaklar var, işte son seçimde Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı olarak girildi. Şu anda parlamentoda ona yakın siyasi parti temsil ediliyor. Bu partilerin bir kısmı zaten normal yollarla seçime girmiş olsalardı baraja takılacakları için meclise giremeyeceklerdi ama şu ya da bu ittifakla bir şekilde meclise girmiş oldular. Pratik olarak da farklı partilerin mecliste girmesini sağlayacak imkanlar var. Buna rağmen bu daha da zenginleştirilebilir birtakım yeni çalışmalar yapılabilir. Örneğin bir zamanlar çok konuşuldu, Türkiye milletvekilliği gibi bir konu gündeme getirilir. Diyelim 600 milletvekilinden 100 tanesi buna ayrılır, her parti aldığı oy oranında parlamentoda ilave milletvekili koyabilir.”

Numan Kurtulmuş, yaptıkları düzenlemelerle partilerin ittifak yapabildiklerini bu nedenle seçim barajının fiilen söz konusu olmadığına dikkati çekerek “Herhalde 9 ya da 10 parti şu anda parlamentoda temsil ediliyor. Baraj eski dönemin önemli tartışmalarından birisiydi. Ama şimdi barajdan daha ziyade seçim sisteminin belki seçim bölgelerinin üzerinde birtakım değişiklikler yapılabilir. Bunlar tartışılabilir, konuşulur. AK Parti olarak biz bunu uzunca bir süredir zaten konuşuyoruz, olgunlaştırıp dediğim gibi kamuoyu ile ve diğer partilerle de paylaşacağız.” diye konuştu.

BABACAN VE DAVUTOĞLU SORUSU

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun parti kurmasıyla AK Parti’nin Meclis’teki muhalefet kanadının genişlediğine dair tartışmaların sorulduğu  Kurtulmuş, “Türkiye’de herkes parti kurabilir, herkes siyaset alanında yarışa girebilir nihayetinde söz de karar da milletindir. Hakem de hakim de millettir bunu bildiğimiz için biz masa başında birtakım ittifaklar masa başında birtakım hesaplar yerine milletin içinde birebir olarak milletle var olan bu gönül köprülerini daha fazla kuvvetlendirerek artırarak yolumuza devam ediyoruz. Diğer partilerin ne yapacağı bizi ilgilendirmiyor.” değerlendirmesi yaptı.

AKP’den erken seçim açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!