AKP’den EYT açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin 'Bu maliyet ülkenin altından kalkabileceği bir maliyet değildir' dedi.

AKP’den EYT açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “KKTC bayrağına karşı yapılan hadsiz ve hudutsuz saldırıyı şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Çelik, Doğu Akdeniz’de, Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarından ve KKTC’nin hak ve menfaatlerinden zerre kadar taviz verilmeyeceğini bildirdi. Çelik’in gündeminde EYT’liler de vardı.

Çelik’in konuşmasından satır başları:

Koskoca Avrupa Birliği, Rum kesiminin marjinal tezlerinin peşine takılmış  durumdalar. Türkiye ve KKTC 2004’den bugüne kadar Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının adil bir şekilde paylaşılması için karşı tarafa mekanizma önermiştir. İki halkın yararına olacak şekilde bu kaynakları çıkaralım demiştir. Rum kesimi her zaman olduğu gibi gri alanı ve muğlaklığı tercih etmiştir. Bu konuda çok tecrübeliyiz Rum kesiminin, Yunanistan’ın ne yapmak istediğini görüyoruz. Burada tekrar hakları gasp etmek isteyen, istikrar değil gerginlik üretmeye çalışan bir yaklaşım sözkonusudur. Güneyin peşine AB’nin takılması ne adalete ne hakkaniyete uygundur. Tamamen Rum kesiminin esiri haline gelmiştir.

‘AB’YE İYİ KOMŞULUK İLKESİNİ BİR KEZ DAHA HATIRLATIYORUZ’

Doğu Akdeniz’de AB pozitif bir ajandanın sahibi değildir. Gerginlik üreten taraf haline gelen bir odak haline gelmiştir. Bu AB açısından büyük bir kırılmadır. Bundan sonraki süreçte AB’nin birçok faaliyetinde sözlerinin dikkate alınmaması gibi bir sonuç doğuracaktır. AB, Rum kesiminin gaspetme politikasının destekleyicisi haline gelmiştir. Biz iyi komşuluk ilkesini AB’ye bir kez daha hatırlatıyoruz.

‘İSRAİL MODERN ZAMANLARIN EN UZUN İŞGALİNİ YAPMAKTADIR’

İsrail Gazze Şeridi’ne bombalar yağdırdı. 40 şehit 120 Filistinli kardeşimizin yaralandığını öğrendik. Yaklaşık 1000 masum Filistinli evsiz kaldı. İsrail şiddet, zulüm politikasında sınır tanımadığını ortaya koydu. Gazze’nin bombalanmasını protesto eden Filistinlilere ateş açıldı. Yardım ekiplerini de darp ettiler. Gerek bombalı saldırıları ve gerekse yardım ekiplerine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. İsrail uluslararası hukuku tanımamaktadır. İsrail’in işgali modern zamanların en uzun işgalidir. Burada uluslararası toplumu masum Filistinlileri koruma şeklindeki yükümlülüğünü yerine getirmeye davet ediyoruz.

Filistinlilerin topraksızlaştırılmasına dönük politikanın en üst aşamasına ulaştığına şahitlik ediyoruz. Kudüs’ün başkent olması için haksız ve hukuksuz şekilde İsrail’i destekleyenler, ırkçı yasalar geçirilmesine sessiz kalanlar bunun karşısında İsrail’in işgalinin dozunu iki katına çıkardığını görmelidirler. Uluslararası hukukun hiçe sayılması, Filistinlilerin temel haklarının çiğnenmesi herkes tarafından lanetlenmelidir.

EYT MALİYETİNİN ALTINDAN KALKAMAYIZ

AKP Sözcüsü Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili, “Netice itibarıyla bahsedilen tedbirleri almanın ya da bahsedilen politikaları uygulamanın ülkeye bir maliyeti vardır ve bu maliyet ülkenin altından kalkabileceği bir maliyet değildir.Cumhurbaşkanımız bunun altını çizmiştir.” diye konuştu.