AKP’den HDP’ye yıllar sonra ilk resmi ziyaret… Gündem af yasası

featured

AKP, mesafe koyduğu PKK’nın siyasi kolu HDP’ye uzun bir zamanın ardından ilk resmi ziyaretini bugün yaptı.

Kamuoyunda “Af Yasası” olarak bilinen ve infaz düzenlemesini de içeren kanun teklifi öncesi, AKP, Meclis’te grubu bulunan partilerle görüşmeler yaptı. AKP heyeti, CHP ve İYİ Parti’nin ardından HDP’yi de ziyaret etti.

AKP Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş ve Cahit Özkan, infaz düzenlemesine ilişkin HDP’nin Meclis Grubu’nu ziyaret ederek, HDP yöneticileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP’li vekilleri işaret ederek, “Bu ülkede katil aranıyorsa bunların adresini aramaya gerek yok. Bunlar, parlamentoya kadar sızmışlar” demişti.

AKP’den HDP’ye ziyaret en son geçen yıl, 26 Şubat’ta yapılmış o da, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde AKP Belediye Başkan adayı Ertuğrul Eryılmaz’ın HDP’nin seçim bürosuna ziyareti olmuştu.

PARTİLERLE TRAFİK

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, infaz düzenlemesini de içeren kanun teklifini bu hafta Meclis’e sunmayı, gelecek hafta da gündeme getirmeyi planladıklarını bildirdi.

AKP heyetinin, infaz düzenlemesine ilişkin siyasi partilerin Meclis gruplarına gerçekleştirdiği ziyaretler tamamlandı. Heyet, infaz düzenlemesini de içeren 3. Yargı Paketi ile ilgili bilgi vermek için CHP’nin ardından İYİ Parti ve HDP’nin Meclis Grubu’na ayrı ayrı ziyarette bulundu.

AKP Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş ve Cahit Özkan, İYİ Parti Meclis Grubu’nu ziyaretinde, Grup Başkanvekilleri Lütfü Türkkan ve Müsavat Dervişoğlu ile görüştü.

Görüşmede, İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel ile İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi de yer aldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaret, 1 saat 40 dakika sürdü.

‘ÇEKİNCELERİMİZİ İLETTİK’

İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti heyetinin, konuyla ilgili bilgi verdiğini, kendilerinin de kanun teklifinin geneli hakkında bazı çekincelerini dile getirdiklerini belirtti.

Türkkan, “Teklifin üzerinde iki gün çalışacağımızı, çekincelerimizi ve iştirak ettiklerimizi bizatihi kendilerine yazılı olarak en geç perşembe günü ileteceğimizi söyledik” dedi.

Daha sonra AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan başkanlığındaki heyet, HDP’nin Meclis Grubu’nu ziyaret ederek, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleştirilen ve 1 saat 10 dakika süren görüşmede, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ile HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç da yer aldı.

AKP’li Özkan ve Muş’a, ziyaretlerde, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan ile AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç eşlik etti.

‘TEKLİFİ EN KISA SÜREDE VERECEĞİZ’

AK Parti Grup Başkanvekili Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, infaz düzenlemesini de içeren kanun teklifine ilişkin siyasi partilerin görüşlerini aldıklarını belirtti.

Özkan, “Siyasi partilerle görüşmeleri tamamladıktan sonra kanun teklifini en kısa sürede vereceğiz. Teklifi, bu hafta Meclis’e sunmayı, gelecek hafta da gündeme getirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

AKP heyeti, geçen hafta da MHP heyetiyle görüşmüştü.

AKP’den HDP’ye yıllar sonra ilk resmi ziyaret… Gündem af yasası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!