AKP Sözcüsü Çelik'ten 'sarıklı amiral' açıklaması

"Sarıklı amiral" görüntüleriyle ilgili adım atılmadığı eleştirileriyle ilgili de AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "O görüntüye olumlu bakmıyoruz. Doğru da kabul etmiyoruz. Meşru da kabul etmiyoruz. Bu bildiriye de karşıyız" dedi.

AKP Sözcüsü Çelik'ten 'sarıklı amiral' açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Rusya ile Ukrayna arasında yükselen ve Karadeniz'e yayılan gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya ile Ukrayna arasında diplomatik çözüm istediklerini söyleyen Çelik, Rusya'nın Kırım'ı ilhakını ise onaylamadıklarını belirtti. Çelik, "Bu gerilimin Rusya, Ukrayna ve AGİT arasındaki üçlü temas grubu çerçevesinde diplomasi yoluyla çözülmesini istiyoruz" dedi.

Çelik, emekli amirallerin Montrö duyurusuyla ilgili de CHP'den gelen açıklamalara yanıt verdi.

Çelik, "Hemen sahiplenenlerin bunu niye sahiplendiği, eğer içeriği ve zamanlaması değiştirilmişse onlara sorulması gereken bir şeydir. Bize sorulması, akılla izah edilecek bir mesele değildir" dedi.

'SARIKLI AMİRAL' AÇIKLAMASI

"Sarıklı amiral" görüntüleriyle ilgili adım atılmadığı eleştirileriyle ilgili de Çelik, "O görüntüye olumlu bakmıyoruz. Doğru da kabul etmiyoruz. Meşru da kabul etmiyoruz. Bu bildiriye de karşıyız" dedi.

128 MİLYAR DOLAR 

Çelik, "CHP emekli amiraller bildirisi konusundaki sınıfta kalan tavırlarını örtmek için 128 milyar dolar meselesini sürekli ortaya çıkarıyorlar. En güzel cevabı kendi milletvekilleri verdi" ifadelerini kullandı.

KKTC'DE KURAN KURSLARI KARARI

KKTC Anayasa Mahkemesinin Kur'an kurslarına ilişkin kararıyla ilgili de Çelik, "Tabii ki Türkiye'nin de atacağı adımlar vardır. Cumhurbaşkanı Tatar da bunun düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. Dolayısıyla koordinasyonlu şekilde süreci takip etmeye devam edeceğiz. Konjonktür hazretleri ve mevzuat efendiye demokrasiyi kurban edemeyiz" dedi.

'YUNANİSTAN BİR KATLİAMA İMZA ATMAYA ÇALIŞIYOR'

Çelik, Yunan Dışışleri Bakanı Nikos Dendias'ın açıklamalarına ilişkin şunları kaydetti:

"Son derece bağnaz, saygısız şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve milletimizi itham etmesi, diplomasi tarihine yakışıksızlık örneği olarak girecektir. İlk defa bir bakanın, ülkesinin egemenliğinden bahsederken ülkesinden değil AB'den bahsettiğini gördük. Yunanistan ile müzakere sürecini akıllı bir dille, akıllı bir devlet anlayışıyla ve müzakerenin yöntemlerine karşılıklı saygıya uygun şekilde sürdürmeye hazır olduğumuzu söylüyoruz."

Yunanistan'ın sığınmacılara yönelik tutumunu eleştiren Çelik, "Yunanistan sahil güvenlik unsurları resmen benzin dökerek, yakmaya çalışarak bir katliama imza atmaya çalışıyor" dedi.

Çelik, şöyle devam etti:

"Demokrasi, insan hakları, uluslararası ilişkiler dediğiniz değerleri Akdeniz'in sularına gömdünüz. Onları kurtarın, sonra diğer meseleler hakkında konuşmaya çalışın. Botları batırmak, 3 yılda 80 binden fazla mülteciyi bizim kara sularımıza itmek gibisinden vahşi eylemler gerçekleştirdiler. Uluslararası kurumlar ve Avrupa Birliği maalesef bunun karşısında susuyor."

Devamı gelecek...