AKP’den ‘Müyesser Yıldız’ açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi. Çelik, gözaltına alınan gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel'le ilgili, "Gazetecilerle ilgili yargı süreci devam ediyor. Askeri casusluk suçu çerçevesinde bir soruşturma söz konusu. Onu beklememiz gerekiyor" dedi.

AKP’den ‘Müyesser Yıldız’ açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi.
Çelik, gözaltına alınan gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’le ilgili, “Gazetecilerle ilgili yargı süreci devam ediyor. Askeri casusluk suçu çerçevesinde bir soruşturma söz konusu. Onu beklememiz gerekiyor” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından “askeri casusluk” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve E.B isimli bir muvazzaf asker bu sabah gözaltına alındı.

Üç ismin “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasıyla gözaltına alındığı duyurulmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, suçlama konusu olayın Libya’daki askeri birliklerin faaliyetleriyle ilgili telefon görüşmeleri olduğu iddia edildi.

DHA’nın aktardığına göre soruşturma, ‘Libya’da görevli MİT şehidinin ifşa edilmesi’ suçlamasıyla açılan dava dosyasından bağımsız yürütülüyor. Muvazzaf asker E.B. ile Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız arasında bir süredir suç konusu oluşturan görüşmeler gerçekleştiğinin öne sürüldü. E.B.’nin görevi nedeniyle elde ettiği askeri bilgileri, Yıldız’la paylaştığı iddia edildi.

MÜYESSER YILDIZ’DAN MESAJ

Müyesser Yıldız, gözaltının ardından avukatı aracılığıyla yaptığı ilk açıklamada şunları söylemişti:

“Bana FETÖ’cü diyemediler ama ulan Türk ordusunun hukuku için namusu için, şerefi için, haysiyeti için bana askeri casusluk suçunu yöneltebilecek insan henüz anasının karnından doğmamıştır. Ben hangi devletin menfaatine casusluk yapabilirim? Benim tanıdığım bildiğim tek devlet vardır o da Türkiye Cumhuriyeti’dir. Yabancı devletler lehine çalışan insanları görüyoruz. Devletimizin onurunu, haysiyetini, menfaatini, çıkarı için neler yaptıklarını görüyoruz, biliyoruz.

Biz gördüklerimizi, bildiklerimizi yazmıyorsak haberimiz yok zannetmesinler. Herkesin her şeyden haberi var bu ülkede.

‘KORONAYI MÜYESSER YILDIZ GETİRDİ DESEYDİNİZ DAHA UYGUN OLURDU’

Bari bu suç icat edecekseniz taşıdığımız ada, isme uygun bir suç uydurun. Koronavirüsü Türkiye’ye Müyesser getirdi deseydiniz daha uygun olurdu.

Devletin içinde kimin kiminle kavgası varsa bizler üzerinden kavga yapmasınlar. Kişisel kin ve hınçlarını da devlete alet etmesinler. Sebep ne olursa olsun, görünen o ki bu operasyonla FETÖ’ye ve PKK’ya bir selam daha çakılmıştır.

Ülkenin üzerine getirilecek felaket öncesinde yeniden mıntıka temizliği yapıyorlar. Milletimizin olanları görmesini ve olacak olanları da bilmesini istemiyorlar. Yani Amerikan polisi nasıl ki George Floyd’u nefessiz bıraktıysa ülkemizde de yapılanlar Türk milletini nefessiz bırakma çabasıdır.

‘BU MİLLET VE BU ÜLKE BU KADAR SAHİPSİZ DEĞİL’

2012’de cezaevinden çıktığımda şunu söylemiştim: Birilerinin bunlara herkesi korkutamayacağını ve satın alamayacağını göstermesi gerekiyor.

Aynı noktadayım. Bu millet ve bu ülke bu kadar sahipsiz değil. Ankara TEM’den öncelikle Silivri’deki Barışlara, Hülya’ya Murat’a ve de tüm dostlara kucak dolusu selamlar.”

Devamı gelecek…