AKP'den 'siyasi cinayet' açıklaması: Bundan sonra olacaklardan Kılıçdaroğlu sorumlu

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'siyasi cinayetler' açıklaması için 'Biz, bundan sonra olacaklardan, olabilecek her türlü siyasi suikasttan, cinayetten, müştereken, müteselsilen CHP'nin terörün siyasi uzantılarıyla gizli ittifak içerisinde olan Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun sorumlu olduğuna inanıyoruz. Kılıçdaroğlu sorumluluktan kurtulmak istiyorsa bugün derhal Cumhuriyet başsavcılıklarına giderek bu iddialarını belgelendirmek zorundadır' dedi.

AKP'den 'siyasi cinayet' açıklaması: Bundan sonra olacaklardan Kılıçdaroğlu sorumlu

AKP'li Cahit Özkan, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özkan, "siyasi cinayetler" işleneceği yönündeki iddialara ilişkin, "Böylesi bir konuda ana muhalefet partisi genel başkanı kalkıp bir iddiada bulunuyorsa, öncelikle derhal yapması gereken; bilgi ve belgelerini Cumhuriyet savcılıklarıyla paylaşmalı ve derhal savcılıklarımızın ve kolluk güçlerimizin olaya el atması sağlanmalıdır." dedi.

Cahit Özkan, AKP olarak vesayetle, darbelerle, muhtıralarla, derin ve paralel yapıların ülkede ortaya koyduğu siyasi suikastlarla mücadele ede ede bugünlere geldiklerini iddia ederek, "Kılıçdaroğlu'nun yapmış olduğu bu iddia, 1993'ün karanlık ortamını hatırlatıyor" ifadesini kullandı.

'BUNDAN SONRA KILIÇDAROĞLU SORUMLU'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bu iddiasına ilişkin bütün bilgi ve belgeleri Cumhuriyet başsavcılıklarına ulaştırması gerektiğini yineleyen Özkan, şöyle devam etti:

"Ulaştırması gereken 3 bilgi vardır. Ya kendisinin de içerisinde bulunduğu, terör örgütlerinin ve gizli kapaklı çevrelerin içerisinde bulunduğu bir suikasttır; o zaman gidip kendisini deşifre edecek, kendisini şikayet edecek. Başka bir yerden bilgi almışsa, kim bu bilgiyi verdiyse, nereden, kimden duyduysa bu kişilerin ve kurumların isimlerini derhal gidip Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştırmak zorundadır. Yok hiçbiri değil, kendisinin görmüş olduğu rüyasındaki hezeyanlarsa, o zaman gidip yine kendi kendini ihbar etmek zorundadır. Biz, bu çerçevede bundan sonra olacaklardan, olabilecek her türlü siyasi suikasttan, cinayetten, müştereken, müteselsilen CHP'nin terörün siyasi uzantılarıyla gizli ittifak içerisinde olan Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun sorumlu olduğuna inanıyoruz. Kılıçdaroğlu, kendisi sorumluluktan kurtulmak istiyorsa bugün derhal Cumhuriyet başsavcılıklarına giderek bu iddialarını belgelendirmek zorundadır."

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÖVGÜSÜ

Muhalefetin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Özkan, Kovid-19 salgını sürecinde uluslararası piyasaların, mal ve hizmetlerin tedarik zincirlerinin bozulduğunu, bütün dünya ülkelerinin para basmaya başladığını, emisyon hacminde 12 trilyon doları aşkın artış olduğunu kaydetti.

Özkan, küresel salgın ortamında bir taraftan Türkiye'nin bölgesel ve küresel mücadelelerinin yerine getirildiğini, diğer taraftan salgının etkilerini ortadan kaldırmak için büyük bir mücadele ortaya koyduklarını söyledi.

İngiltere'de mal ve hizmetlerin tedarik zincirinin bozulmasına işaret eden Özkan, "Amerika'da, Avrupa'da küresel salgına bağlı para basmaya, emisyon hacminin artışına ve üretimdeki daralmaya rağmen karşı karşıya kalınan bütün dünyadaki sıkıntılara bakacak olursak; istikrarlı, güçlü ekonomimizle mal ve hizmetlerin tedarikinde sorun yaşamaksızın vatandaşlarımızın her türlü sorununu çözüyor olmamız, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin başarısıdır." diye konuştu.

Türkiye'nin ağır ve acı bedeller ödediğini söyleyen Özkan, "Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçmiş ve yetkiyi millete vermiştir. Milletten seçme yetkisini almak millete ihanettir. Bunu kabul edemeyiz." dedi.

SURİYE'YE OPERASYON

Cahit Özkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye ile ilgili açıklamalarının "operasyon sinyali" olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine ilişkin bir soruyu “Geçmişte nasıl 'Bir gece ansızın gelebiliriz' diyerek, bölgemizi ve ülkemizi tehdit eden terör örgütlerine karşı tavrımızı koymuş ve akabinde Afrin'de, İdlib'de, Cerablus'ta, Münbiç'te, Ayn el-Arap'tan Kamışlı'ya kadar olan M4 Karayolunun kuzeyinde ve güneyinde gereğini yapmışsak, eğer ülkemize, milletimize ve Mehmetçiğimize karşı bu tür saldırılar olursa, yine, yeniden aynı azim ve kararlılıkla gereken cevabı veririz” diye yanıtladı.