AKP'den Süleyman Soylu'ya doğrudan mesaj

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın "Yanlış yapan varsa ayıklarız" sözleri ve mafyadan “10 bin dolar” alan siyasetçi konusunda “Kimin elinde belge varsa paylaşılmalıdır” demesi İçişleri Bakanı Soylu’ya doğrudan bir mesaj olarak yorumlandı.

AKP'den Süleyman Soylu'ya doğrudan mesaj

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddiaları karşısında uzun süre sessizliğini koruyan ve adım atmamakla eleştirilen AKP, kamuoyu karşında tutum alma ihtiyacı duydu.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan dün “Yanlış yapan hele ki bizim partimizden varsa, bunu ayıklamak, temizlemek bizim görevimiz. AK Parti’nin hatası varsa bireysel olarak bunun gereğini AK Parti yapmak durumundadır, yaparız” diye konuştu.

Turan, buna karşılık İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkındaki iddialarla ilgili TBMM Komisyonu kurulması önerisine kapıyı kapalı tuttu. Gerekçesini “Biz, Meclisimizi, mafya liderlerinin, Twitter köşelerinin, kahvehane ağzının gündemiyle değerlendirmeyiz” sözleriyle açıkladı.

“10 bin dolar alan siyasetçi” tartışmaları sorulduğunda, “Hukukun gereği neyse yapmak lazım. 10 bin dolar ya da başka bir şey, elde ne varsa ortaya konmalı. Kimin elinde bilgi belge varsa savcılarla paylaşmalı” dedi.

AKP TUTUMUNU GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDA KALDI

Hürriyet'ten Sedat Ergin, AKP'den dün gelen bu çıkışı köşesinde değerlendirdi.

Bu açıklamaların AKP'den Süleyman Soylu'ya doğrudan bir mesaj olduğunu belirten Ergin şu ifadeleri kullandı:

"(...) Neresinden bakılırsa bakılsın AK Parti’den gelen bu açıklama, bir “yanlış” ihtimalini dışlamadığı ve

bu yanlış ortaya konduğu takdirde gereğini yapma taahhüdünü içerdiği için not edilmelidir. En azından ortaya çıkmış olan bir sorunun varlığını görmezden gelme çizgisinden ayrılan bir tutumdur. Öyle anlaşılıyor ki kamuoyunun geniş bir kesiminde eleştirel seslerin yükselmeye başlaması, AK Parti yönetimini tutumunu gözden geçirmeye yöneltiyor.

Ayrıca, geçmişte bu “mafya lideri” ile araya konması gereken mesafenin olması gerektiği gibi korunamadığına ilişkin birçok somut verinin bulunması, AK Parti açısından kaçınılmaz olarak bir özeleştiri ihtiyacını da doğuracaktır.

10 BİN DOLAR ALAN SİYASETÇİ

Ve nihayet Bülent Turan’ın Sedat Peker’in bir siyasetçiye verdiği ileri sürülen “10 bin dolar” konusunda “Kimin elinde belge varsa paylaşılmalıdır” demesi de İçişleri Bakanı Soylu’ya doğrudan bir mesajdır ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yakın zamanda aynı yönde aldığı tutumu desteklemektedir.

Turan’ın bu konuda “Meclis’i yoran ithamlar” ifadesini kullanmasının da üzerinde durmalıyız. Burada da “yorma” fiilinin öznesi yine Soylu’dan başkası olmamalıdır. Gerçekten de kamuoyunu ve siyaseti iki haftadır yoğun bir şekilde meşgul eden bu tartışmanın patenti Habertürk’te 24 Mayıs’taki programda bu konuyu ortaya atan Soylu’ya aittir...

YARGININ GÖREVİ

Görüleceği gibi, ilgili yasa hükmüne göre, savcılar “kuvvetli suç şüphesi”nden vazgeçtik, “suçun işlendiği izlenimini” aldıkları anda hemen harekete geçmekle görevlidirler.

Bir de, İçişleri Bakanı Soylu’nun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, eski başbakanlardan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın da İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyuruları var.

Ancak, ortaya atılan iddiaların yarattığı tartışmanın kazandığı boyutlar karşısında yargı cephesindeki hareketliliğin temposunun bu aşamada kamuoyundaki beklentileri karşıladığını söyleyebilmek güçtür.

Yargı mekanizmasının önümüzdeki dönemde hissedilir bir şekilde hareketlenmemesi halinde kamuoyundaki rahatsızlığın büyümesi, bunun da toplumda devlete ve hukuk düzeninin işleyişine dönük bir güvensizliği körüklemesi kaçınılmaz hale gelir."