AKP’den ‘trol’ açıklaması: Para vermedik

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, 'AK Parti, hiçbir trole para vermemiştir; hiçbir trolle benzer, iddia edilen bir iş yapmamıştır' ifadelerini kullandı.

AKP’den ‘trol’ açıklaması: Para vermedik

TBMM Genel Kurulu’nda Twitter’ın kapattığı AKP’ye yakın olduğu belirtilen ‘trol’ hesaplar tartışma konusu oldu. Genel Kurulda HDP’nin “Twitter’ın kapattığı sosyal medya hesaplarına” ilişkin araştırma önergesinin Genel Kurulda bugün görüşülmesine yönelik grup önerisi ele alındı.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Stanford Üniversitesi İnternet Gözlemevi’nin raporuna göre, Twitter’ın kapattığı bu hesaplardan 37 milyon paylaşım yapıldığını savunarak, “Stanford araştırmacıları, ‘Ak Troller’ adlı bu grubun, sıklıkla gazetecileri, politikacıları ve muhalifleri hedef aldığını, bazılarının hesaplarını çaldığını, bu troll ağının aynı zamanda kripto para birimiyle ilişkili ticari etkinlikler için de kullanıldığını açıkladı.” şeklinde konuştu. Ersoy, Türkiye’de sosyal medya aracılığıyla siyasi manipülasyon yapıldığını öne sürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, AKP’nin, 3 grup “maaşlı troll ordusu” olduğunu ve kadınları hedef aldığını iddia ederek, “İstiyorsunuz ki evde oturalım ve sadece çocuk bakalım. İstiyorsunuz ki memlekete dair hiçbir derdimiz olmasın. O yüzden özellikle kadınları hedefe oturtuyor sizin bu maaşlı askerleriniz.” dedi.

‘AKP HİÇBİR TROLE PARA VERMEMİŞTİR’

Bunun üzerine AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “AK Parti’yi itham eden, izam eden bir tarzı reddediyoruz. AK Parti, hiçbir trole para vermemiştir. Hiçbir trolle benzer, iddia edilen bir iş yapmamıştır.” diye karşılık verdi.

‘RAPOR SİZİN HDP SEMPATİZANLARINA HAZIRLATTIĞINIZ RAPOR’

AKP Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Twitter tarafından kapatılan hesapların, AK Parti’ye, Cumhurbaşkanı’na destek amaçlı açılan sahte hesaplar” olduğu iddiasını yalanlayarak, “Partimizin bu kapatılan hesaplarla uzaktan yakından, maddi, parasal hiçbir bağlantısı yoktur.” dedi.

AKP Gençlik Kolları Genel Merkez hesabında hiçbir azalma olmadığını, bir artış olduğunu bildiren Canbey, “Bunlardan sadece 724 tanesi AK Parti ile ilgili. Bin küsür tanesi de Cumhurbaşkanımızı retweet etmiş. Diğerleri EYT, çek ceza indirimi ile ilgili. AK Parti ile ilgisi yok. Rapor,  sizin HDP sempatizanlarına hazırlattığınız rapor.” diye konuştu.

Stanford İnternet Gözlemevi’nin Türkiye’deki hesaplara ilişkin raporunu hazırlayan isimlere işaret eden Canbey, “Zeytin Dalı Operasyonu’nu övdü diye hesap kapattırıyorsunuz. Bu milletin çıkarları korunuyor diye Türkiye’yi yurt dışına şikayet ediyorsunuz. Biz, sizlerin nasıl mesaj atarak üye topladığınızı, ‘Bizimle olur musunuz, bizimle birlikte çalışır mısınız, bizim Twitter’ımıza güç verir misiniz?’ dediğinizi biliyoruz. Onun da görselleri var.” dedi.

Bunun üzerine yerinden söz alan HDP Grup Başkanvekili Beştaş, “HDP’nin çok büyük olduğunu biliyoruz ama HDP’nin Twitter’ı yönettiğini de öğrettik. Artık bir dünya partisiyiz. Biz Twitter’a rapor hazırlatmışız.” diye konuştu.

HDP’nin grup önerisi, yapılan oylamada kabul edilmedi.