AKP’li belediye 161 öğrenciyi umreye götürecek

AKP'li Şahinbey Belediyesi, lise öğrencilerinin umre ile ödüllendirileceği yeni bir proje hayata geçirdi. Belediyenin dağıttığı kitaptan yapılacak sınavda dereceye giren 161 öğrenci umreye götürülecek.

AKP’li belediye 161 öğrenciyi umreye götürecek

31 Mart Yerel Seçimleri’nin kampanya sürecinde, “Molla Ahmet” lakaplı Ahmet Özyıldız’ı ziyaret eden ve “Haydi Çocuklar Camiye, Namazını Kıl Puanını Topla” kampanyası ile adından söz ettiren AKP‘li Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, benzer bir uygulamaya daha imza attı. Şahinbey Belediyesi’nin 2017 yılında lise öğrencilerine yönelik başlattığı umre ödüllü yarışmanın bu yıl da hayata geçirileceği öğrenildi.

Belediye, il milli eğitim müdürlüğü ve il müftülüğü ile proje kapsamında protokol imzaladı. İlçedeki 161 öğrencinin umreye götürülmesini içeren protokolün amacının, “Öğrencileri kitap okumaya teşvik etmek” şeklinde açıklanması dikkati çekti.

ÖĞRENCİLER SINAVA ALINACAK

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, projenin, ilçedeki lise 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerini kapsayacağı bildirildi. Umreye gitmek isteyen öğrencilerin, belediyenin dağıttığı kitap üzerinden sınava alınacağı ifade edildi. Protokolde, düzenlenecek sınavda dereceye giren her okuldan üç öğrencinin umre ödülünü kazanacağı kaydedildi. Belediyeden projeye ilişkin yapılan açıklamada, sınava 66 liseden 47 bin öğrencinin katılımının öngörüldüğü belirtildi.

‘BÜYÜK KAZANÇ’

Çocukların kitap okudukça ailelerine, şehrine ve ülkesine faydalı bireyler olarak yetişeceğinin altını çizen Gaziantep Valisi Davut Gül, “Bu projeye dört yıldır emek veren Şahinbey Belediye Başkanımıza, İl Müftümüze ve İl Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Çok güzel bir proje… Özellikle gençlerimizin Umreye gitmesi, gündemlerine alarak konuşması büyük bir kazançtır” dedi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete de projenin öğrenciler için faydalı olduğunu savundu. Öğrencilerden projeyle ilgili olumlu dönüşler aldıklarını söyleyen Mete, “Sosyal kültürel faaliyetlerimizin içerisinde Umre ziyaretinin önemli bir yeri var. Burada hem kitabi bilgiler açısından çok önemi bilgiler elde ederken umre ile de ödüllendiriliyorlar” diye konuştu.