AKP’li belediyenin ‘konaklama’ çılgınlığı: 60 milyon harcayacak!

AKP'li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin 10 aylık süre içerisinde Balıkesir’de ağırlayacağı 13 bin 750 kişi için belediye kasasından 60 milyon lira harcayacağı ortaya çıktı. 

featured

Geçen senelerde Meclis oturumunda yaptığı açıklamada “Bütçeyi en iyi kullanan belediyeyiz” diyen AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ‘Konaklama’ ihalesindeki rakamlar dikkat çekti.

MedyaRadar’ın haberine göre, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 5 Şubat 2024 tarihinde ‘Konaklama hizmeti alımı’ başlıklı bir ihale yaptı. İhalenin yaklaşık maliyeti 42 milyon lira olarak belirlendi. 8 aylık bir süreyi kapsayan hizmet alımı ihalesine sadece belediye iştiraklerinden olan Balıkesir Gayrimenkul Yatırım ve Gıda Anonim Şirketi teklif verdi. Rekabet koşulları oluşmadan yapılan ihalenin sözleşme bedeli ise 38 milyon 400 bin lira oldu.

İhale kapsamında 5 bin kişi 3 yıldızlı otellerde, 5 bin kişi 4 yıldızlı otellerde, 2 bin kişi ise 5 yıldızlı otellerde konaklayacak. 12 bin kişinin hangi organizasyon için Balıkesir’e geleceği veya hangi organizasyon için yurt dışına gideceğine yer verilmedi.

KONAKLAMA İHALESİ AYNI ŞİRKETE GİTTİ

Belediyedeki konaklama çılgınlığı bununla sınırlı değil. 22 Ocak 2024’te ‘Konaklama, yemek ve kumanya alımı’ adıyla yapılan ihalenin yaklaşık maliyeti 22 milyon 114 bin lira olarak belirlendi. 11 aylık süreyi kapsayan ihaleye 2 firma teklif verse de Balıkesir Gayrimenkul Yatırım ve Gıda Anonim Şirketi’nin teklifi kabul edildi.

Belediye, 20 milyon 342 bin lira teklif veren iştirakiyle 8 Şubat 2024 tarihinde sözleşme yaptı. İhale kapsamında satın alınacak hizmetler; 30 bin adet kumanya seti, 13 bin adet yemek hizmeti, bin 700 adet yurt içi konaklama, 50 adet yurt dışı konaklama.

Böylece Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 2024 yılı içerisinde toplamda 13 bin 750 kişinin konaklama ücreti için kasasından 60 milyon lira harcayacak.

2023’TE KONAKLAMAYA 48 MİLYON GİTTİ

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı 2023 yılı içerisinde Balıkesir’e geleceklerin konaklama hizmeti için iki ihale yaptı.

İhalelere göre 36 bin 500 kişi belediyenin davetlisi olarak otellerde ağırlanacak. İhale şartnamesine göre: 6 bin kişiyi 5 yıldızlı otellerde, 12 bin 500 kişiyi 4 yıldızlı otellerde, 13 bin kişiyi 3 yıldızlı otellerde, 2 bin 500 kişiyi Uygulama otellerinde, 2 bin 500 kişiyi de kurum misafirhanelerinde ağırlanacak.

48 milyon tutarındaki İki ihalenin de belediye iştiraki Balıkesir Gayrimenkul Yatırım ve Gıda Ortaklığı şirketine kaldığı görülüyor.

AKP’li belediyenin ‘konaklama’ çılgınlığı: 60 milyon harcayacak!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!