AKP’li Cahit Özkan: Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak

featured

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yeni anayasayla ilgili sürecin 4 aşamadan oluşacağını söyledi. Özkan “Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa yapılmasıyla ilgili açıklamasının ardından gözler sürecin nasıl işleyeceğine ve değişikliklerin hangi kapsamda olacağına çevrildi.

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış’ın haberine göre AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, sürecin 4 aşamadan oluşacağını açıkladı. Özkan, “Hedefimiz 2 yıllık süre zarfında anayasayı belli bir bütünlük içerisinde temellendirip hayata geçirmek. 4 aşamalı süreç başlamış vaziyette” ifadesini kullandı.

“İnisiyatif bir irade ortaya çıktıktan sonra, öncelikle Bilim Kurulu kurulacak. Ardından siyasi olarak AK Parti ve Cumhur İttifakı hukukçu kurmayları bu çalışmanın içeriğiyle bir araya gelecek” diyen Özkan, “Taslak metin kamuoyuna ve diğer siyasi partilere teklif edilecek. Son olarak parlamento süreci işletilecek” bilgisini verdi.

Özkan, nefret suçlarına cezai düzenleme için çalışacaklarını da açıkladı. Özkan, yeni anayasayla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak. Çünkü Gazi Mustafa Kemal, İzmir İktisat Kongresi’nde yaptığı bir konuşmada, ‘Arkadaşlar ülkemizi düşman işgalinden kurtardık, topraklarımızdaki işgali sonlandırdık. Ancak aynı İstiklal mücadelesini ekonomide, diplomaside, hukukta, sağlıkta, havacılıkta, üretimde ve ihracatta her alanda gerçekleştirmeliyiz’ diyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, sistem olarak vatandaşlarımızın mutabakata vardığı bir metindir. Önümüzdeki süreçte çıkacak olan metnin sivil, demokratik, milli iradeyi hâkim kılacağı, vesayete ve darbeye geçit vermeyeceğini, temel hak ve özgürlükleri, insan hak ve özgürlüklerini koruyan ve güçlendiren nitelikte olacağını ifade edebiliriz.”

AKP’li Cahit Özkan: Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 2 sene önce

  Bunları kim soyluyor . Kim bu isim

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Bu olanlar ve olacak olanlar sıkışmanın patlaması olacak.
  Mutlaka herkes safını seçecektir.
  Su an icin tek kale maç yapılıyor zannedenler olacaktır. Ancak unutulmasin ki Kemal’in de adamları azdı. ancak orgutlenme gec kalmıştır . Tek sorun orgutlenme sorunludur.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  yıkım ekibi çabalamaya devam ediyor…

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Yeni devlet mi kuruyorsunuz da, yeniden kuruluş anayasası olacak. Değişmesi gereken anayasa değil, siyasiler…

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Yıktığınız Cumhuriyet’i yeniden kurmak için asıl yeni bir Rönesans dönemi gerekiyor. Güçlendirilmiş parlamenter sistem, yargı bağımsızlığı, özerk üniversite ve devlet kurumları, siyasi partiler yasası, yüzde 10 seçim barajının yüzde yarıma indirilmesi vs

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti seçim sandıklarıyla ve emirle kalkıp inen pahalı parmaklarla kurulmadı! Yani nasıl kurulduysa öyle yıkılır. Ancak ondan sonra ne kurulacaksa kurulur. Subayların tayinini personel şefine bağlayabilirsiniz fakat Türk milleti asker doğar. Onu kimse tayin edemez!

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Tek sorun beyinsizlik ve hainligin, ihaneti var olmasidir !!!

  Cevapla
 8. Devleti önce yıkacaksınız Ondan sonra kurabilecek misiniz bilmiyorum bir devlet yıkılmadan yeniden kurulamaz

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Fetö fetulah güzellemeleri yapan haine tapan mal değil mi bu? ahah

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  Sahibinin sesi bu tipler, söyleyene değil söyletene bakacaksın…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!