AKP’li Şirin Ünal, Nadira’yı kaçak çalıştırmış

AKP milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği öne sürülen Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova’nın (23), 'çalışma izni' olmadan kaçak olarak çalıştığı, sigortasının yapılmadığı iddia edildi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 'kısa dönem turizm amaçlı' ikamet izni verilen Kadirova’nın süresi 17 Ocak 2020’de doluyordu.

AKP’li Şirin Ünal, Nadira’yı kaçak çalıştırmış

AKP milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği öne sürülen Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova’nın (23), ‘çalışma izni’ olmadan kaçak olarak çalıştığı, sigortasının yapılmadığı iddia edildi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından ‘kısa dönem turizm amaçlı’ ikamet izni verilen Kadirova’nın süresi 17 Ocak 2020’de doluyordu.

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde 23 Eylül’de saat 21.50’de, Ünal’ın silahıyla intihar ettiği iddia edilen Nadira Kadirova ile ilgili savcılığın yürüttüğü soruşturma sürüyor. Şüpheli ölüme ilişkin birçok “delili” toplayan ve tanıkları dinleyen savcılık, şimdi adli tıp kurumundan gelecek ayrıntılı otopsi raporunu bekliyor. Rapor, Kadirova’nın ölümüyle ilgili soruşturmanın da nasıl sonuçlanacağını belirleyecek.

Öte yandan Kadirova’yla ilgili yeni bilgiler gün yüzüne çıktı. Cumhuriyet’in ulaştığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1996 doğumlu Kadirova’nın çalışma izni yok ve Şirin Ünal’ın yanında sigortasız çalışıyordu. Yani 23 yaşındaki Kadirova, Şirin Ünal tarafından “kaçak” statüsünde çalıştırılıyordu. Belgeye göre Göç İdaresi, Kadirova’nın Türkiye’de kalması için “Kısa dönem turizm amaçlı” ikamet izni verdi. Bu süre, 17 Ocak 2019’da başlarken, 17 Ocak 2020’de dolacaktı. Kadirova’nın ne kadar maaş aldığı ise öğrenilemedi.

ÜNAL’IN YENİDEN İFADESİ ALINACAK

Öte yandan, Yeni Şafak’ın aktardığına göre soruşturma kapsamında, Ünal ile evde bulunanların daha kapsamlı ifadesinin alınması için ‘tanık’ sıfatıyla ikinci kez dinleneceği öğrenildi. Ünal ilk ifadesinde silahının yerinde olmadığını fark edince aramaya başladıklarını, bu sırada Kadirova’nın tedirgin davranışlar sergilediğini söylemişti.

Olay sonrası savcılık talimatıyla Kadirova’ya ait olduğu belirtilen intihar notu ile günlük ve bir ajandaya el koyulmuştu. Nottaki yazı ile diğer yazı örneklerinin karşılaştırılacağı belirtilirken, yapılacak incelemeyle söz konusu intihar notunu Kadirova’nın yazıp yazmadığı tespit edilecek. Soruşturma kapsamında, Kadirova’nın kullandığı telefona da el koyulmuştu. Telefon üzerindeki incelemenin devam ettiği, özellikle son dönemde irtibatlı olduğu kişiler başta olmak üzere geçmişe yönelik arama kayıtları da mercek altına alındı. Savcılığın bu kişilerin de ifadesine başvuracağı kaydedildi.