AKP’li siyasetçi de isyan etti: Artık kızılcık sopasını gösterelim!

AKP'de 3 dönem milletvekilliği ve İstanbul İl Başkanlığı yapmış olan Metin Külünk, Türkiye ile ABD arasındaki güvenli bölge anlaşmasına ve F-16 uçuşlarına teki gösterdi. Veryansın Tv'nin haberini paylaşan Külünk, 'ABD ve PKK/PYD'ye Kızılcık Sopasını sallamanın vakti gelmiştir, çok gecikildi' dedi.

AKP’li siyasetçi de isyan etti: Artık kızılcık sopasını gösterelim!

Türk F-16’lar dördüncü kez Suriye hava sahasına geçti. Uçuşlar, ABD’nin başını çektiği ve sözde IŞİD’e karşı başlatılan Doğal Kararlıklık Harekatı kapsamında yapılıyor. Bu duruma tepki gösteren Veryansın Tv yazarı emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, “Buradan MSB (Milli Savunma Bakanlığı) ve yetkililere sesleniyorum. Doğal Kararlılık Harekatı adı altında görev yapmak, hedef şaşırtmadır ve oyalamadır” demişti.

Karataş’ın önemli uyarıları AKP’li siyasetçiler arasında da etkili oldu.

AKP’de 3 dönem milletvekilliği ve İstanbul İl Başkanlığı yapmış olan Metin Külünk, haberimizi paylaşarak şu yorumu yaptı:

“Bizim hedefimiz ABD’nin oyalama ve sahtekarlıklarına göz yummak değil, Türkiye’nin güvenliği için daha önce DAEŞ’a karşı icra edilen Fırat Kalkanı ve PKK’ya karşı icra edilen Zeytin Dalı Harekatı gibi Fırat’ın Doğusunda da PKK’ya karşı harekat olmalıdır.

Koalisyon Fırat’ın Doğusunda Deaş ile savaş adı altında PKK’ya destek vermek için uçaklarını uçuruyor. Biz ikili antlaşma değilde,koalisyon şemsiyesinde Fırat’ın Doğusunda uçuyor isek,kime destek vermek için uçmuş oluyoruz!ABD oyalama merkezinden daha büyük bir gol atmış olmadı mı?

ABD ve PKK/PYD’ye #KızılcıkSopasını sallamanın vakti gelmiştir, çok gecikildi.”

10 MADDELİK UYARI NEYDİ?

Karataş’ın 10 maddelik uyarısı şöyleydi:

“1. Tarihi bir hatırlatma vatandaşlık görevimizdir 1. Ağustos 2019 ayından itibaren Türkiye ve ABD arasında Suriye’nin Kuzeyinde Fırat’ın Doğusunda sürdürülen Güvenli Bölge çalışmaları kapsamında Türk Savaş Uçakları bugün ikinci kez devriye görevi uçtu.

2. MSB tarafından Türk savaş uçaklarının DoğalKararlılıkHarekatı kapsamında uçuş yaptığı açıklandı. Nedir bu harekat 2014 yılından itibaren ABD liderliğinde Irak ve Suriye’de IŞİD DAEŞ ISIS ISIL karşı yürütülen harekata verilen isimdir.

3. Halen ABD liderliğinde yürütülen IŞİD karşıtı koalisyonda başından itibaren rakamlar zaman zaman değişmekle beraber irili ufaklı 81 ülke bulunmaktadır.

4. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın IŞİD’i Yenmek İçin Küresel Koalisyon sayfasında IŞİD ile ilgili tüm bilgileri ve ayrıntıları bulabilirsiniz.

5. Şimdi soruyorum, Türkiye olarak halihazır durumda biz Fırat’ın Doğusunda Güvenli Bölge/Tampon Bölge oluşturmak için IŞİD’a karşı mı mücadele veriyoruz? Yoksa PKK, KCK, PYD, YPG’ye karşı mı mücadele veriyoruz?

6. Hemen cevaplıyalım ABD’nin terör örgütü olarak tanımadığı “Kara Gücüm” dediği PKK türevi PYD, YPG’ye karşı mücadele veriyoruz. Yani Suriye’nin Kuzeyinde Fırat’ın Doğusunda hedefimiz %99.9 yok olan IŞİD değil.

7. Buradan MSB ve yetkililere sesleniyorum. Eğer sade bir vatandaş olarak hislerim ve tecrübelerim beni yanıltmıyorsa Doğal Kararlılık Tatbikatı adı altında ve içerisinde karada veya havada görev yapmak yanlış bir uygulamadır, hedef şaşırtmadır ve oyalamadır.

8. Bizim hedefimiz ABD’nin oyalama ve sahtekarlıklarına göz yummak değil, Türkiye’nin güvenliği için daha önce DAEŞ’a karşı icra edilen Fırat Kalkanı ve PKK’ya karşı icra edilen Zeytin Dalı Harekatı gibi Fırat’ın Doğusunda da PKK’ya karşı bir harekat olmalıdır.”

9. Türkiye’nin açıklamaya çalıştığım gibi Fırat’ın Doğusunda ABD ile bu yol haritası içerisinde yürümesi mümkün değildir. Bütün bu oyunun ve oyalamaların PKK’ya zaman kazandırmak için olduğu bilinmekte ve görülmektedir.

10. Türkiye’nin ABD ile yürütülen bu yanlış politikalardan bir an önce sabırlı ve soğukkanlı bir şekilde sıyrılması inancını taşıyorum. PKK’ya karşı Suriye’de yürütülen ABD’nin olmadığı harekatın adının da daha önce üzerinde anlaştığımız kızılcık sopası olmasını öneriyorum.

Tümgeneral Karataş’tan çok önemli F-16 uçuşu uyarısı: MSB’ye sesleniyorum…