AKP’li Turan: PKK, FETÖ baro kurarmış, kursunlar!

Baroları bölen, 'çoklu baro' teklifiyle ilgili açıklamalarda bulunan AKP'li Bülent Turan, 'Bu kanun geçtiğinde PKK, FETÖ, benzer kurumlar, kuruluşlar, örgütler tutar baro kurarmış. Kursunlar. CHP'nin arkasından bize ateş edeceklerine, CHP'nin arkasından olmayacak örgütlere selam göndereceklerine, CHP de kurtulur bunlardan. Kim, ne yapıyor görelim' dedi.

AKP’li Turan: PKK, FETÖ baro kurarmış, kursunlar!

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, baroları bölen ve “çoklu baro”nun önünü açan yasa teklifiyle ilgili TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

“Aslında herkesin makul yaklaşacağı bir teklif” iddiasında bulunan Turan’ın açıklamalarının satır başları şöyle:

“Diyoruz ki, Almanya başta, Odalar Birliğinde olduğu gibi, Barolar Birliğinin başkanları eşit temsil edilsin. Bazı büyük şehirlerde delegenin artması da yine kanuna eklendi. 5 binde bir, nasıl ki baro kurulmasına imkan veriliyorsa delege artışına da izin verildi.
Yani artık büyük şehir mi küçük şehir mi değil baro başkanlarının eşit temsil edildiği bir barolar birliği olsun istiyoruz.

Kılık kıyafet serbestisini kanuni güvenceye kavuşturuyoruz. İstiyoruz ki cübbe dışında, avukat cübbesi dışında, hiçbir kıyafet tercihine, eteğin böyleydi, başörtün böyleydi, pantolonun böyleydi denmesin istiyoruz ve bunu ekliyoruz. Önemli bir düzenleme. O yüzden reform diyorum.

Dendi ki, bu kanun teklifi barolara sorulmadı. Külliyen yalan, külliyen yanlış.

Bu kanun geçerse barolar marjinalleşirmiş dediler. Zaten şu an bir kısmı için, bunlar marjinal değil mi? DHKPC’nin eylemcisini methiyeler düzen, Diyanet’le ilgili açıklamada tüm değerlerimize hakaret eden, zaman zaman Anadolu’nun tüm ruhunu inciten açıklamalar yapanlar bunlar değil mi? daha nasıl marjinal olunacak.

Bu kanun geçtiğinde PKK, FETÖ, benzer kurumlar, kuruluşlar, örgütler tutar baro kurarmış. Kursunlar.

CHP’nin arkasından bize ateş edeceklerine, CHP’nin arkasından olmayacak örgütlere selam göndereceklerine, CHP de kurtulur bunlardan. Kim, ne yapıyor görelim.

Ziyaretçi yasağı olduğundan dolayı sadece baro başkanlarımıza münhasır, Meclis Başkanımız, bu hakkı kapıyı açmayı değerlendirdi. Metin Feyzioğlu Bey’in talebi doğrultusunda Meclis Başkanımız, ‘Baro Başkanlarımızın içeri girmesine yardımcı olun’ dedi. Dolayısıyla güvenlik güçlerimiz bu konuda yardımcı olacaklardır. Baro Başkanları kimliklerini ibraz etmek kaydıyla, sadece başkanlar olması kaydıyla, içeri gireceklerdir.”

‘İHANETTİR’

“Çoklu baro” Meclis genel kurulununda gündemindeydi. Avukatlık Kanunu’nda yapılacak değişikliğin, hırsın ve kavganın sonucu olarak ortaya çıktığını, baroları siyasallaştıracağını belirten CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç , “Bu teklif, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ihanet, ülkeyi bölme ve parçalama yolunda atılan bir adımdır” diye konuştu.

Özkoç’un sözlerine Turan “İddia edildiği gibi bir talimat ürünü değil, iki kıymetli partinin Cumhur İttifakı’nın büyük bir özveriyle hazırladığı, tüm ilgililerden görüş aldığı, STK’lerin kanaatlerini değerlendirdiği reform niteliğinde bir tekliftir” karşılığını verdi.