AKP’li Ünal’dan CHP’li belediyelerin ekmek dağıtımına ‘paralel yapı’ yorumu

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde ücretsiz ekmek dağıtımının yasaklandığına yönelik haberlere yanıt verdi. Ünal, CHP'li belediyenin ekmek dağıtmasını 'Anadolu'da 'ayrı baş çekmek' deyimi vardır. Bunun devletteki karşılığı paralel yapıdır' şeklinde yorumladı. 

AKP’li Ünal’dan CHP’li belediyelerin ekmek dağıtımına ‘paralel yapı’ yorumu

Twitter hesabında eski CHP milletvekili Eren Erdem, Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un paylaşımlarını retweet eden ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün Sözcü gazetesine verdiği demeçten bir haberi de alıntılayan Ünal, şunları yazdı:

Anadolu’da ‘ayrı baş çekmek’ deyimi vardır. Bunun devletteki karşılığı paralel yapıdır. Devlet bir yönetim ve organizasyon biçimi olarak yüksek koordinasyon içerisinde ve yasalar çerçevesinde çalışır. Tüm yasalar dayanağını anayasadan alır.

Pandemi ile mücadelede gördük ki bazı CHP’li belediyeler bu koordinasyonun bir parçası olmak yerine ayrı baş çekmeyi tercih ediyorlar. Aynı zamanda il pandemi kurulu üyesi olan belediye başkanları bu kurullarla çalışmıyor, hatta paralel kurullar oluşturuyor.

Buna son zamanda kullanmaya başladıkları ‘merkezi hükümet, yerel hükümet’ gibi söylemleri de eklediğinizde fotoğraf netleşiyor.

CHP’li isimlerin belediye başkanlarını Cumhurbaşkanı ile kıyaslayarak “O da seçilmiş, sen de seçilmişsin”, “İstanbul B. Belediyesi, devletin ta kendisidir” tarzı ifadeleri devleti ve yasayı bilmemelerinden değil gizledikleri niyetlerinden kaynaklanıyor.

CHP ve avenesinin koronavirüs sürecinde tek stratejisi oldu: Çok iyi giden (sağlık, sosyal ve ekonomi) kriz yönetimini akamete uğratmak. Çünkü CHP’liler virüs ile beraber iktidarın başarısız olacağını ve buradan bir iktidar değişimi olacağına inanmışlardı.

Yani siyasete değil tıpkı darbelere, kumpaslara, sokak eylemlerine terör örgütlerine bel bağladıkları gibi bu sefer de virüse bel bağladılar. Bu olmayınca şimdi de süreci akamete uğratmak için uğraşıyorlar.

CHP neden paralel bilim kurulu kuruyor, neden paralel ekmek dağıtımı gibi konularda valilik çalışmalarını sabote ediyor?

CHP neden beceremeyeceklerini bile bile paralel hastane yapma derdinde?

CHP neden il pandemi kurullarında valiliklerle çalışmak istemiyor?

‘MESELE EKMEK DEĞİL’

AKP’li Ünal, CHP’lilerden gelen tepkiler üzerine yaptığı bir başka paylaşımda da şunları ifade etti:

Tekrar söylüyorum: mesele ekmek değil. Mesele “sarayın yargısı, sarayın ordusu, sarayın polisi” diyerek seçilmiş Cumhurbaşkanı @RTErdogan‘a nefretlerinden Türkiye düşmanları ile işbirliği yapmaktan çekinmeyenlerin pandemi sürecinde Türkiye’nin başarısından duydukları rahatsızlık.”