AKP'li Ünal’dan 'MKYK'ya aşı' eleştirilerine yanıt

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la birlikte MKYK üyelerinin de aşı olmasına gelen eleştirilere yanıt verdi.

AKP'li Ünal’dan 'MKYK'ya aşı' eleştirilerine yanıt

Öncelikli aşı olacak meslek gruplarının sıralı listesinde yer almayan isimlerin aşı programına alındığı iddia edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP MKYK üyelerinin de kendisiyle beraber Kovid-19 aşısı yaptırdığını açıklaması dikkat çekmişti. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, NTV’de eleştirilere yanıt verdi.  

Ünal, "Önümüzdeki günlerde yeni doz aşılar gelmeye başlayacak. Biz Cumhurbaşkanına eşlik ettik, aşı yaptırmadık. MKYK üyelerimiz arasında sırası gelen 3 doktor 2 eczacı arkadaşımız aşı oldu." dedi. 

Ünal’ın aşı dışında gündemdeki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamalar ise şöyle: 

'WHATSAPP'IN YAKLAŞIMI İNSANLARI RAHATSIZ ETTİ'

WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesiyle başlayan tartışmalara ilişkin olarak, "Burada asıl konu sizin bir reklam haline gelmeniz. Cambridge Analytica olayında olduğu gibi verilerimizin manipülasyon ya da reklam amaçlı kullanılması açısından bizim önemli. Uzun süredir tartıştığımız bir egemenlik durumu da söz konusu. WhatsApp'ın yaklaşımı insanları rahatsız etti. Artık kendi hukuklarını oluşturma eğilimi içerisinde olduğunu görüyoruz. Devletlerin egemenlik hakları siber dünyada da geçerlidir. Önümüzdeki günlerde bu konu daha çok tartışılacak" dedi. 

SAADET PARTİSİ ZİYARETİ

Erdoğan'ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asitürk'ü ziyaretine ilişkin olarak Ünal,  "Koalisyonlarla ittifaklar arasında bir fark var. Koalisyonlar seçimden sonra bir zorunluluk ortaya çıkar, ittifaklar seçim öncesi tercihlerdir. Cumhur İttifakı bir millet mutabakatıdır. İyi Parti ve Saadet geleneğinde devlet meşruiyeti sorgulanmaz. Türkiye'nin sorunlarının çözümünde bir takım çözüm ortaklıkları oluşturmak istemesi son derece doğal. Cumhurbaşkanımızın daha önce kullandığı bir Türkiye İttifakı ifadesi vardı. Siyaset üstü meselelerde Türkiye'nin yanında duran herkesle AK Parti konuşur. Demokrasinin güzel tarafı şudur; Meşruiyet zemininde her şey konuşulur." açıklamasını yaptı. 

MAHKEMENİN ÜMİT ÖZDAĞ KARARI

Ünal şunları kaydetti:

"Kendi milletvekili, kendi il başkanıyla ilgili açıklama yapıyor bununla ilgili yargı karar veriyor. Hâkim ve savcılara güveniyorlar mı, güvenmiyorlar mı ona karar versinler. Türk yargısı bağımsız ve tarafsızdır. Geçen gün bir hakim, Ravza Kavakçı hanımefendiye, 'Yelloz köpek, havlıyor' ifadesini, hakaret olarak kabul etmedi. Bana yapılan hakaretlerle ilgili 17 karar açtım takipsizlik kararı verildi. Kararları tartışabilirsiniz ama kalkıp da AK Parti yargıya karışıyor demek bizim yargı sistemimize hakarettir. Yargının meşruiyetini kimse tartışmaya açmasın. Mahkeme hızlı mı karar almış yavaş mı karar almış bu mahkemenin süreciyle ilgili bir şey."