AKP’li vekilden Erdoğan’ı kızdıracak yeni parti yorumu

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın yeni parti oluşumlarını AKP açısından 'tehdit değil demokrasinin zenginliği' olarak gördüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ismi de sert dille eleştirmişti.

AKP’li vekilden Erdoğan’ı kızdıracak yeni parti yorumu

PKK ile yürütülen açılım sürecinde Akil İnsanlar Heyeti’nde yer alan AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın yeni partileriyle ilgili BBC Türkçe’ye açıklamalarda bulundu.

Yayman, “Yeni partiler, ittifaklarla seçime gidilen bir yapıda iktidarınıza karşı bir tehdit unsuru olur mu?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Ben tehdit unsuru olarak görmüyorum, bu demokrasinin zenginliğidir. Bunlar AK Parti’nin içinden çıkmışlardır. Zaten kendilerinin de daha özenli bir dil seçtiklerini, AK Parti içinden de daha özenli bir dille konuşulduğunu görüyoruz. Tabii ki burada önemli olan diğer oluşumlar hakkında değerlendirme yapmayı doğru bulmam. AK Parti tekrar 2002 ruhuyla ve gerçekten kalkınmayı, demokratikleşmeyi merkeze alan yeni bir başarı hikayesi, yeni bir kızıl elma, yeni bir ütopya, yeni bir Türkiye hayali sunduğu zaman, hangi oluşum kurulursa kurulsun ben bunların başarılı olamayacağını düşünüyorum.

Ben Türk siyasal hayatı hocasıyım, Türkiye’de merkez partilerden ayrılan, Adalet Partisi’nden ayrılan Demokratik Parti’nin, CHP’den ayrılan Güven Partisi’nin yine ANAP’tan ayrılan Bedreddin Dalan’ın partisinin, DYP’den ayrılan Demokrat Türkiye Partisi gibi, aslında ana gövdeden ayrılan yapıların başarılı olmadığını görüyoruz.

Önemli olan burada, ana gövdenin kendisi gibi davranması. Bizim gündemimiz parti olarak yeni oluşumlar değil, AK Parti’nin hedefleri. Önce 2023 hedefi sonra 2030. Gerçekten toplumun önüne ilk defa hedefler koyan bir liderlik bir yapısı görüyoruz.”