AKP'li Veysel Eroğlu, Atatürk'ün görev aldığı Harekat Ordusu'na 'çapulcu ordusu' dedi

AKP Milletvekili ve eski Bakan Veysel Eroğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle katıldığı Harekat Ordusu için "çapulcu ordusu" demesi tepki çekti. ADD, "Gericilikle mücadele çapulculuk değil yurtseverliktir" bildirisi yayınladı.

AKP'li Veysel Eroğlu, Atatürk'ün görev aldığı Harekat Ordusu'na 'çapulcu ordusu' dedi

AKP Afyonkarahisar Milletvekili ve eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Balkan Savaşı şehidi dedesi Topçu Er Hasanzade Mehmet Efendi’nin kabrini ziyaret etmek üzere dün Edirne’ye geldi. Edirne Valisi Ekrem Canalp’i makamında ziyaret eden Eroğlu, daha sonra AKP İl Başkanlığı’na giderek partililerle buluştu.

'ABDÜLHAMİD'İ TAHTAN İNDİRDİLER'

Edirne’ye 8 Ekim Balkan Harbi başlangıcı ve burada şehit düşen dedesinin Asker Hastanesi Şehitliği’ndeki mezarını ziyaret etmek için geldiğini aktaran Eroğlu şöyle konuştu:

"Edirne’miz acılarla dolu yıllar yaşadı. Burada Edirne’nin işgali çok büyük bir acıydı. Ancak bunda neler etkili oldu kısaca hatırlatmak istiyorum. O zaman hükümetler maalesef çok sık değişiyordu, istikrar yoktu. 1909 yılında Sultan Abdülhamid tahttan indirildi. Ondan önce 31 Mart Vakası ve Hareket Ordusu diye 'Çapulcu Ordusu' İstanbul’a yürüdü. Neticede Sultan Abdülhamid’i tahttan indirdiler. Neticede 8 Ekim 1912’de Birinci Balkan Harbi başlıyor. 1 yıl sonra da İkinci Balkan Harbi patlak verdi. Bu acıların benim için özel bir anlamı var. Dedem Topçu Er Hasanzade Mehmet, burada şehit düştü. Uzun yıllar bulamadık ama Osmanlı arşivlerinden Birinci Balkan Harbi'nde şehit düştüğünü tespit ettik. Buradaki şehitlerle alakalı dernekler dedemizin nerede yattığını buldular. Edirne Askeri Hastanesi Şehitliği’nde dedem yatıyor. Ben de Birinci Balkan Harbi'nin başlangıcının yıl dönümünde dedemi ziyaret etmek için geldim."

ADD'DEN YANIT

Eroğlu'nun Mustafa Kemal Atatürk'ün de Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle yer aldığı Harekat Ordusu için „çapulcu ordusu“ demesi tepki çekti.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), yayınladığı "Gericilikle mücadele çapulculuk değil yurtseverliktir“ başlıklı bildiride, iktidar mensuplarının "yeni bir tarih" ve "yeni bir başarı hikayesi" yazma çabasında olduğu vurgulandı.

Açıklamada şöyle denildi: