AKP'li Yavuz'dan Ayasofya açıklaması: Vesayetçi zihniyetle 86 yıllık hesaplaşmamızda kazandığımız zafer!

AKP MKYK üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Ayasofya'nın 86 yıl sonra ibadete açılmasıyla ilgili “Bu kalabalık, 86 yıldır mukaddesata susamış kahraman Türk Milletinin vuslat anıydı. Mabedimizi müzeye çeviren vesayetçi zihniyetle 86 yıllık hesaplaşmamızda kazandığımız zaferden dolayı şükredişimizdir” dedi.

AKP'li Yavuz'dan Ayasofya açıklaması: Vesayetçi zihniyetle 86 yıllık hesaplaşmamızda kazandığımız zafer!

Danıştay'ın kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasının ardından camiye çevrilen Ayasofya Camisi bugün açıldı.

Camiye çevrilme kararına imza attığı gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, altında Atatürk'ün de imzası bulunan 1934 tarihli bakanlar kurulu kararı için "Tarihe ihanet ettiler" demişti. Bu sözlerin ardından AKP cephesinden üst üste benzer açıklamalar geldi.

Son olarak bugün Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hutbede yaptığı konuşmada, Atatürk'ün de imzası bulunan 1934 tarihli karara göndermede bulunarak, "Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar" dedi.

Son açıklama AKP MKYK üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz'dan geldi.

Yavuz şöyle konuştu:

“2020 yılına girdiğimizden beri içimizi ferahlatan, biraz olsun sevindiren en güzel olaylardan birine bugün tanıklık ettik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte atamızın yadigarı, güzel bir çağın habercisi olan Ayasofya-i Kebir Camii' nde bugün yüz binler ile birlikte Cuma namazımızı eda ettik. Ayasofya'nın içinde ve çevresinde bir araya gelen yüz binlerin olduğu kalabalık ne bir mitinge, ne bir provakasyona aitti.

MABEDİMİZİ MÜZEYE ÇEVİREN...

Bu kalabalık, 86 yıldır mukaddesata susamış kahraman Türk Milletinin vuslat anıydı. Mabedimizi müzeye çeviren vesayetçi zihniyetle 86 yıllık hesaplaşmamızda kazandığımız zaferden dolayı şükredişimizdir. Tabi bu durum içerideki ve dışarıdaki bütün zorbaları derinden sarstı. Denize döktüklerimiz bugün bayraklarını yarıya indirip ülkelerinde yas ilan ettiler. İşte bu bile, ne kadar güçlü bir Millet olduğumuzu, tüm dünyaya yeniden ilan ettiğimiz en büyük ispatıdır.

VESAYETE İLK DARBE

Vesayetçilere ilk darbeyi vurarak ezanın yeniden Arapça okunmasını sağlayan demokrasi şehidimiz, merhum başbakanımız Adnan Menderes'i nasıl ki rahmet ve minnet ile anıyorsak, Allah'ın izni ile Ayasofya için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da ülkemizde ve tüm İslam aleminde; sağlığında ve ahiretinde dua ve hayırla anılacaktır. Bugün, tarihe altın harfler ile yazılacak bir güne şahitlik ettik. Darısı Mescidi Aksa'ya Endülüs Camiilerine ve diğer tüm mahzun camilere inşallah. Allah, islam alemini ezandan, bayraktan ve vatandan mahrum etmesin inşallah."