AKP'li yazar ateş püskürdü: İmamoğlu'nun reklamcısı Külliye'ye nasıl sızdı?

AKP'li Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, "İmamoğlu'nın reklamcısı" olarak bilinen Murat Kapi'ye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden ödül verilmesine ateş püskürdü.

AKP'li yazar ateş püskürdü: İmamoğlu'nun reklamcısı Külliye'ye nasıl sızdı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) 2019 yılı Medya Oscar Ödülleri Töreni'ne katılmış, kazananlara ödüllerini vermişti.

Plaket verilen isimler arasında reklamcı ve iş insanı Murat Kapki de bulunuyordu.

Kapi Erdoğan'ın elinden aldığı ödülü sosyal medya hesabından, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin çatısı altında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin elinden bu plaketi almak şahsım ve firmam adına büyük bir onurdur” ifadeleriyle paylaştı.

Murat Kapki, hükümet basınında adı sıkça anılan bir isimdi. “Ekrem İmamoğlu’nun reklam şirketinin sahibi” ve "Odatv'nin finansörü" olarak gösterilen Kapi, hükümet basınında hedef olmuştu.

Buna rağmen Kapi saraydaki törene katılarak, Erdoğan'ın elinden ödül alınca hükümet basınında şaşkınlık yarattı.

Şaşkınlıktan da öte kızgınlık demek daha doğru. Ancak bu kızgınlığı tabii kimse açığa vurmadı. Türkiye yazarı Fuat Uğur dışında.

Uğur, olay için "Bir formül bulunmalıdır. İşte o vakit, hiç ummadığımız zamanda karşılaştığımız bir “akıl” ortaya çıkar ve der ki: “Cumhurbaşkanı ile bir fotoğraf çektirirsen sana kimse dokunamaz. Soruşturma başlatacak savcı varsa bile eli boşa düşer!” Ve plân işlemeye başlar" ifadelerini kullandı.

Uğur, "İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun reklamcısı Külliye’ye nasıl sızdı, amacı neydi? Parmak ısırtan bir operasyon bu. Bazıları gerçekten işi iyi biliyor. Öyle acayip bir olay ki, ben anlatacağım, siz teker teker taşları yerine oturtacaksınız. Murat Kapki kimdir anlayacaksınız?" dedi.

'KARDEŞİ FETÖ'CÜ' İDDİASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamaoğlu’nun, başkanlığa geldikten 4-5 ay sonra kurulan BVA adlı şirketin markası Advertcity’ye İstanbul’un tüm outdoor ve televizyon reklamlarını yasal olarak tartışmalı bir yöntemle verdiğini öne süren Uğur,  Advertcity’nin iki ortağının Ahmet Köksal ve Murat Kapki olduğunu yazdı.

Murat Kapki’nin kardeşi Ferhat Kapki'nin FETÖ'cü olduğunu öne süren ve Amerika’daki FETÖ’nün charter okullarından Horizon’un genel müdürlerinden biri olduğunu iddia eden Uğur,

"Hem Murat Kapki, hem baba Zülküf Kapki ve diğer aile fertleri için FETÖ’cü aile bireyi Ferhat Kapki’yi âdeta görünmez adam yapmayı başarmış" iddiasında bulundu.

'İKİ MİLYON LİRAYLA SPONSOR'

"Külliye'ye sızma" iddiasıyla ilgili de Uğur'un yazısının satır başları şöyle:

"13 Ocak günü Külliye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği’nin (RTGD) her yıl düzenlediği “Medya Oscarları” ödül töreni vardır. Ve o ödül töreninde sponsor olan iş adamlarına da Cumhurbaşkanı tarafından plaket verilecektir.

Ancak gelgelelim Murat Kapki sponsor değildir.

Ne yapılacaktır?

Sonra hem Külliye içinde, hem de Cumhur İttifakı’nı oluşturan partilerde üst düzeyde danışman olan birtakım iş adamlarıyla bağlantılar kurulur. Sponsorlar listesine girip Cumhurbaşkanı’ndan plaket alırken fotoğraf çektirmeyi kafasına koyan Murat Kapki’nin gözünde para mara yoktur. Ne kadar istenirse verecektir ki bazı iş adamlarından aldığım bilgiye göre bu miktarın İKİ MİLYON LİRA olduğunu öğrendim.

İşte o aracı isimler RTGD Başkanı Şebnem Bursalı’yı arayıp durumu iletirler. Şebnem Bursalı 10 kişilik sponsorlar listesinin çoktan Külliye’den onaylandığını ve değiştirilemeyeceğini söylese de karşı taraf ısrarcıdır.

“Değiştirelim ya da bir ismi çıkaralım” diye bastırırlar. Ama kim feragat eder ki hakkından? Murat Kapki’ninki kadar “aciliyeti” olmasa da Cumhurbaşkanı ile çekilmiş bir fotoğraf tüm sponsorların hayalini süslemektedir.

Sonunda bir isim ikna edilerek listeden çıkarılır ve yerine Murat Kapki konur. Hayrettir ki Külliye yeni listeyi onaylayarak geri gönderir. Anlaşılan kimse “Bu murat Kapki kimdir, nedir?” diye sorup soruşturma ihtiyacı hissetmemiştir.

AKP'YE SUÇLAMA: ÖNERGEDEN ÇIKARDILAR

Ve 13 Ocak gecesi Murat Kapki Cumhurbaşkanı’nın elinden plâketi alır almaz, dakikasında fotoğrafını tüm sosyal medya hesaplarında paylaşır.

Amaç hasıl olmuştur.

Neyse, Murat Kapki’nin Külliye’ye sızma operasyonuyla ne kadar “kârlı” bir iş yaptığı, hemen ertesi gün ortaya çıktı bile. İBB meclisinde Advertcity’ye altın tepside ikram edilen ihaledeki usulsüzlük ve yasa dışılıklarla ilgili AK Parti tarafından verilen soru önergesinden, aşağıda göreceğiniz Ferhat Kapki bağlantısını içeren maddenin çıkarılmış olması bile, bu “başarılı fotoğrafın” nasıl amacına ulaştığını bize daha ikinci gününde göstermiş oldu.

Bu arada bir not vereyim. Bu Murat Kapki’nin nasıl son anda sponsorlar arasına kaynak yaptığına dair bilgileri gazeteci ve yazar meslektaşım sevgili Şebnem Bursalı’dan aldım. Ricası üzerine de aracı isimleri yazmadım.

Zaten arayan bulur."