AKP’li yazardan Bakan Varank’a ‘elektrikli traktör’ suçlaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yerli elektrikli traktör projesi için düzenlenen toplantıya yabancı firmalar davet edilirken önemli yerli şirketlerin çağrılmadığını yazan Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur'a sert tekzip gönderdi.

AKP’li yazardan Bakan Varank’a ‘elektrikli traktör’ suçlaması

Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, 10 ve 12 Eylül tarihlerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile ilgili çok çarpıcı iddialar gündeme getirmişti. Uğur, yerli elektrikli traktör üretimi için yapılan toplantıya Varank’ın elektrikli Türk traktör şirketini davet etmediğini, katılımcıların çoğunluğunun yabancı şirketler olduğunu belirterek şöyle yazmıştı:

“Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu yaz temmuz ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın test ettiği, Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli tarafından basına yapılan açıklamada “Artık test aşamasını geçtik, sıra uygulamada” dediği ELEKTRİKLİ TRAKTÖR için geçen hafta “Traktör üreticileri” ile bir toplantı yapmıştı. Katılan firmaların tamamına yakını yabancı ortaklıydı ve toplantıya YALNIZCA ELEKTRİKLİ TRAKTÖRÜ YAPAN Önder Yol ve şirketi Derindere AŞ davet edilmemişti.

Ben de bu tuhaflığa dikkat çekerek NEDEN diye sormuş ve Sayın Bakan’dan bir açıklama beklediğimi yazmıştım. Bu satırların ekrana döküldüğü dakikalara kadar böyle bir açıklama tarafıma gelmedi…

Wolksvagen’in Manisa’da yatırım yapıp elektrikli otomobil üretmeye karar vermesini hâlâ Türkiye Almanya ilişkilerinin şahane olmasına bağlayanlar varsa onlara hep birlikte gülelim…”

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA VE TEKZİP

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından, Türkiye gazetesinde Bakan Mustafa Varank hakkında 10 ve 12 Eylül tarihlerinde yer alan köşe yazılarının, gerçek dışı iftira ve iddialarla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi, Bakan Varank’ın, bakanlığın ve hükümetin toplum nezdinde itibar kaybetmesi kastıyla yayınlandığı iddia edilerek, tam ve eksiksiz tekzibinin yayınlanması için yasal süreç başlatılacağı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur tarafından Bakan Mustafa Varank ile ilgili 10 Eylül’de yayınlanan “Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ne yapmak istiyor?” ve 12 Eylül’de yayımlanan “Bakan Varank cevaplamadı ama bu toplantının sebebi belli” başlıklarıyla yayınlanan köşe yazılarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Söz konusu yazılar için 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 14. maddesi uyarınca düzeltme ve cevap metninin aynen yayınlanması talebinin avukat Ahmet Özel tarafından gazetenin sorumlu müdürüne noter aracılığıyla tebliğ edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tüm bunlara rağmen, gerçek dışı iftira ve iddialarla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi; Sayın Bakanımızın, bakanlığımızın ve hükümetimizin toplum nezdinde itibar kaybetmesi ve onurunun zedelenmesi kastıyla yayınlanmış olan bu yazıların tam ve eksiksiz tekzibi, ilgili mevzuat çerçevesinde mümkün olmamıştır. Tekzibin yayınlanması için yasal süreç başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Gazeteye gönderilen tekzipte, yazıya konu edilen toplantı davetinin Bakan Varank tarafından yapıldığı iddiasının kesinlikle doğru olmadığı, talebin Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği tarafından yapıldığı belirtildi.

Tekzipte ayrıca, toplantıya çoğu yabancı ortaklı traktör firmalarının katıldığı, Derindere AŞ firmasının toplantıya kasıtlı olarak davet edilmediği ve toplantıda yabancı motor kullanan traktör firmaların bulunduğu gibi iddiaların doğruyu yansıtmadığı vurgulandı.