AKP'liler 'sel'de anlaşamadı... Felaket toprak suya doyduğu için yaşanmış!

Giresun'da 8 kişinin hayatını kaybettiği 8 kişinin de kaybolduğu sel felaketiyle ilgili AKP'li Nurettin Canikli'den tepki çeken açıklamalar geldi. Afetin yapılaşmayla ilgisinin olmadığını öne süren Canikli, felaketi “toprağın suya doymuş olmasına” bağladı. AKP'li Mehmet Özhaseki ise felaketin nedeninin “yapılaşma” olduğunu söylemişti.

AKP'liler 'sel'de anlaşamadı... Felaket toprak suya doyduğu için yaşanmış!

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, ilde meydana gelen sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

A Haber'e konuşan Canikli, felaket için "Bugüne kadar böyle büyük bir afet görülmemiş, tarihin en büyük afeti. Yıkıcılığı bu kadar yüksek afet hiç olmadı" derken nedenini ise 'toprağın suya doymuş olmasına' bağladı.

Canikli, "Buranın özelliği sürekli yağmur alan bir bölge. Yağmurla toprak suya doyuyor, toprak kayganlaşıyor. Yağmur yağdığı zaman toprak su gibi akıyor, önüne ne katarsa götürüyor. İnsanlar konut ihtiyacını yapılaşma olmaması gereken dere yataklarına yapmak suretiyle gidermeye çalışmışlar. Bu tercihi vatandaş yapıyor. Ama vatandaşa konutu yapacağı arazi önerilemiyor. Bu sefer vatandaş sınırları zorluyor. Dere yataklarına, zemini sağlam olmayan yerlere doğru bunu genişletmek zorunda kalıyor. Bu sıkıntı bütün Karadeniz’de var. Ama tekrar söylüyorum. Yaşadığımız bu afetin yapılaşmayla alakası yok. Buranın coğrafi yapısından kaynaklanan bir hadise" diye konuştu.

AKP'LİLER ANLAŞMADI

AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki dün Giresun'daki sele ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Özhaseki Canikli'nin tersine “Karadeniz tarafında o kadar çok derelerin içerisine, bina yapılmaması gereken yerlere on yıllardır yapılan binalar var. İşte onları siz göz ardı ederseniz yarın bir gün de ağlamakla karşı karşıya gelirsiniz. Müthiş şekilde acı verici, hüzün verici bir olay" demişti.