'AKP'nin Papatyaları' davasında Dilipak hakkında karar

İstanbul Sözleşmesi'ni hedef alan 'AKP'nin papatyaları' başlıklı yazısı nedeniyle AKP Kadın Kolları'nın şikayeti üzerine hakkında dava açılan Abdurrahman Dilipak'a verilen ceza belli oldu.

'AKP'nin Papatyaları' davasında Dilipak hakkında karar

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, 'AKP'nin papatyaları' başlıklı yazısında İstanbul Sözleşmesi'ni hedef alarak onu savunan kadınlara da 'fahişe' benzetmesi yapmıştı. Dilipak, AKP’nin Kadın Kolları’nın suç duyurusunda bulunduğu davada 100 bin liralık manevi tazminat cezasına çarptırıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olduğu KADEM tarafından Dilipak hakkında açılan davanın karar duruşması Ankara 35. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Dilipak savunmasında şunları söyledi:

“Ceza dosyasının bekletici mesele yapılmasını talep ediyorum çünkü bu yazıların yazılmasından önce istişare toplantılarında bulundum. Hatta İsrafil Kışla ve Yalçın Koçak, Erman Tuncer ve Sırrı Çağlar’ın da konuya ilişkin tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum. Çünkü bu kişiler ceza dosyasına dayanak soruşturma aşamasında tanıklıklarına başvurulmuştur. İlgili ceza dosyasındaki yargılamada matufiyet konusundaki tüm itirazlar değerlendirilecektir bu sebeple mahkemenizdeki yargılamada bu hususun tespiti şart olduğundan bekletici mesele yapılmalıdır.”

Savunmaların ardından verilen süre içinde tanıkların belirtilmediği için talepleri reddeden hakim, davayı karara bağladı. Abdurrahman Dilipak’a 100 bin liralık manevi tazminat cezası verildi.

Dilipak'ın karara ilişkin yaptığı paylaşım şöyle: