AKP’yi karıştıran anketten ne çıktı?

AKP Genel Merkezi'nin yaptırdığı ankette, AKP'nin oyunun yüzde 30,4 çıktığı iddia edildi. Partide deprem etkisi yarattığı belirtilen anketin ardından partideki üst düzey isimlerden Erdoğan'a yönelik eleştiriler geldiği öne sürüldü.

AKP’yi karıştıran anketten ne çıktı?

AKP Genel Merkezi’nin bir kamuoyu araştırması şirketine yaptırdığı ankette partinin oyunun yüzde 30’a kadar düşdüğü belirtildi. Sonuçlar üzerine partideki üst düzey isimlerin üstü kapalı olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a eleştirilerde bulunduğu iddia edildi.

‘SEÇMEN BİZİ TERBİYE ETTİ’

Yeniçağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre, iktidar partisini sarsan anket, AKP kulislerinde izlenilen siyasetin tükenmeye başladığı şeklinde yorumlanırken, AKP’li bir yetkili, “Seçmen bizi yerel seçimde terbiye etti. Aradan geçen süredeki durumumuza baktığımızda görüyoruz ki, milli iradenin bizi görevden alacağı bir noktaya doğru evriliyoruz.” dedi.

YENİ PARTİ ELEŞTİRİLERİ

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan oluşumlarını işaret ederek, “Gidişattan rahatsız olan isimlerin partiden kopmasına izin verilmemesi gerekiyordu” diyen AKP’li isim, “Kendi ellerimizle seçmenimizi muhalefete itiyoruz. Bu gidişatı durdurmak sayın Erdoğan’ın elinde. Parti içerisinde gidişattan rahatsız olan isimlere de siyaset kanalları açılmalı. Aksi takdirde, 2002’de DSP ve ANAP’ın yaşadığı akıbet bizi bekliyor” şeklinde konuştu.

AKP’li isim, anket sonuçlarının partilileri karamsarlığa sevk ettiğini de ifade ederek, “Cumhur İttifakı’na üçüncü bir ortağın eklenmesiyle kötü gidişatın önü alınamaz. Mesele AK Parti’nin kendi durumu ile alakalı” dedi.