Akşener AKP’ye kapıyı araladı: Millet İttifakı bitiyor mu?

İYİ Parti cephesinden farklı sinyaller gelmeye başladığını belirten Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, İYİ Parti içinden şu mesajı aldığını aktardı: Erken seçime gitmemek için yeni bir hükümet yapısı oluşturur, AK Parti, MHP ve İYİ Parti’den bakanlar atarsa içinde yer alabiliriz.

Akşener AKP’ye kapıyı araladı: Millet İttifakı bitiyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Meral Akşener arsındaki yakınlaşma son dönemde Ankara kulislerinin neredeyse ana gündemlerinden biri. AKP ile İYİ Parti arasında bir ittifak olur mu sorusu gündemde. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü “Yeni ittifaklar mı kuruluyor” başlıklı yazısında bu yakınlaşmaya ilişkin kulisler yazı. Selvi’nin yazısının satırbaşları şöyle:

“Bir süredir İYİ Parti cephesinden farklı sinyaller gelmeye başladı. İlk işareti İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu vermişti. Ardından Meral Akşener’in “CHP ile HDP arasında bir ilişki var mıdır ben bilmiyorum. Sayın Kılıçdaroğlu ile bu konuda bir konuşmamız olmadı. Sayın Kılıçdaroğlu bize ‘HDP artı Saadet gitmek istiyoruz’ der, biz o zaman fikrimizi ‘Hayır’ olarak söyleriz. Çünkü HDP’nin PKK ile olan iletişimi bizim hoş karşılayacağımız bir şey değildir” sözleri geldi.

HDP RAHATSIZLIĞI

Bu durumda CHP ile İYİ Parti arasına HDP girdi diyebilir miyiz? Diyebiliriz. Peki “Millet ittifakı çatırdıyor” ya da “İYİ Parti, AK Parti’ye göz kırptı” şeklinde değerlendirmeler yapabilir miyiz? Bu aşamada çok ileri bir yorum olur. Ama HDP ile CHP arasındaki ilişkiden dolayı İYİ Parti’de bir rahatsızlık yaşandığı belli. Eğer bir gün millet ittifakı yıkılırsa, bunun HDP ile CHP arasındaki ilişkiden dolayı olacağını söyleyebilirim. Çünkü İYİ Parti, HDP’yi “kırmızı çizgi” olarak görüyor…

Erdoğan ya cumhur ittifakına yeni ortaklar bulacak ya da eskiden olduğu gibi AK Parti’yi tek başına yüzde 50 oy alabilen bir parti konumuna yükseltecek. Yoksa Cumhurbaşkanlığı seçiminde işi zor.

Akşener ile Erdoğan’ın tokalaşmasına büyük anlamlar yüklenmesinin altında da bu hesap yatıyor. AK Parti, İYİ Parti’yi yanına çekmek suretiyle siyasi denklemi değiştirebilir mi? Dün Anadolu Yayıncılar Derneği’nde bir araya geldiğimiz AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a İYİ Parti ile ittifak meselesini sorduk. Yeni dönemde İYİ Parti dahil tüm sağ partilerle görüşülmesi gerektiğini söyledi. Ama “İYİ Parti ile ittifak kuracağız” şeklinde bir söz sarf etmedi. Tabii bunu sadece AK Parti’nin istemesi yetmez. Bahçeli ne diyecek?

MİLLET İTTİFAKI BİTTİ Mİ?

Ben Kılıçdaroğlu’nun “HDP ile işbirliği yapıyoruz” diyeceğini sanmıyorum. HDP yine görünmez ortak olacak. Buna rağmen yine de İYİ Parti ile AK Parti arasında bir işbirliği olabilir mi sorusuna cevap aradım. İklimin biraz değiştiğini fark ettim. İYİ Parti’de AK Parti’ye karşı bir yumuşama dikkatimi çekti.

İYİ Parti yöneticilerinden gelen “Biz CHP ile seçimler için millet ittifakı yaptık. Seçim bitti, ittifak da bitti. Fiilen biten millet ittifakı devam ediyor şeklindeki bir anlayışı yanlış bulmuyoruz” değerlendirmesini AK Parti’ye kapıyı aralama olarak gördüm.

Meral Akşener, AK Parti’nin parlamenter sisteme dönmek üzere bir Anayasa değişikliği gündeme getirmesi durumunda destekleyeceklerini açıkladı. Ama benim konuştuklarım onun bir adım ötesiydi. Aktarıyorum: “Erdoğan erken seçime gitmemek ve 2023’e kadar ülkeyi yönetmek için yeni bir hükümet yapısı oluşturur, AK Parti, MHP ve İYİ Parti’den bakanlar atarsa içinde yer alabiliriz.”

Böyle bir ortam var mı? Görünürde yok. Ayrıca Erdoğan’ın istemesi yetmez, İYİ Parti konusunda Bahçeli’nin de “Evet” demesi gerekir. Ama burası Türkiye…

Bu aşamada AK Parti’nin İYİ Parti’yle direkt bir teması yok. Akşener’e bazı mesajların geldiği söyleniyor.”

İYİ Parti’nin Bilal Erdoğan’la sınavı: Yardımcısı protesto etti, Akşener önüne gidip selamladı