Millet İttifakı’nda HDP çatlağı… Akşener: HDP PKK’nın uzantısıdır

İYİ Parti lideri Meral Akşener, bir televizyon kanalının canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akşener, partisinin HDP'yi PKK'nın uzantısı olarak gördüğünü ifade etti.

Millet İttifakı’nda HDP çatlağı… Akşener: HDP PKK’nın uzantısıdır

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Haber Global TV’de ‘Jülide Ateş ile 40’ programına konuk oldu ve gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Jülide Ateş’in “FETÖ’cü müsünüz?” sorusuna Akşener şu yanıtı verdi:

“Hayır. Ben demiştim ki bu konuda iddia sahipleri gereğini yapmalıdır. İddia ve isnatta bulunup gereğini yapamıyorsun. Bütün devlet ellerinde, yargı ellerinde, polis ellerinde her şey ellerinde. Dolayısıyla bu esnada bunu yapanlar benim için iftiradır. Bu iftirayı atanlar gereğini yapsınlar. Yani aşağı yukarı 2016’dan beri sanıyorum bunu yapan insanlar var. Tek bir adım atmadılar ve geziyorlar. Onun için iddia sahibi iddiasını ispatlamakla mükelleftir.”

HDP’Yİ NEREYE KONUMLANDIRIYORSUNUZ?

“İYİ Parti HDP‘yi nereye konumlandırıyor?” sorusunu da yanıtlayan Akşener, HDP’yi ‘PKK’nın uzantısı olarak gördüklerini’ söyledi ve şu açıklamalarda bulundu:

“PKK terör örgütünün yanına konumlandırıyor. Hep bunu söyledik. Millet İttifakı’nın bileşenlerine baktığınız zaman, 24 Haziran’da Demokrat Parti var, Saadet Partisi var, İYİ Parti ve CHP var. Yerel yönetimlerle ilgili sadece İYİ Parti ve CHP var. Seçmen oy vermiştir ona söyleyecek bir sözümüz yok. Yani seçmenler hiçbir zaman hiçbir siyasi partinin tapulu malı değildir. Sayın İmamoğlu’nun üzerinden hadiseye baktığımız zaman o 800 bin farkın aşağı yukarı ölçümlere göre 3 milyon insan üzerindeki seçmenin AKP’li olduğu görülüyor. Çünkü 31 Mart 325 bin AKP seçmeni sandığa gitmedi. 398 bin civarında da CHP seçmeni sandığa gitmedi. Dolayısıyla AKP-MHP-İYİ Parti-Saadet Partisi seçmeni ittifak olmamasına rağmen bütün farklı siyasi görüşlere geçmişte oy veren seçmen İstanbul’da 800 bin farkla Sayın İmamoğlu’nu seçti.”

CHP NE DİYECEK?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticileri, HDP ile PKK’yı eşitleyen açıklamalara karşı çıkmışlar ve HDP’nin yasal bir parti olduklarını iddia etmişlerdi. Son yerel seçimlerde de HDP, CHP adaylarını desteklemiş ve oy vermişti. HDP yöneticileri defalarca yerel seçimlerde AKP’ye karşı yakalanan başarının HDP sayesinde olduğunu söylemişti. Millet İttifakı’nın bir diğer ortağı olan Meral Akşener’in HDP’ye yönelik sözlerinin, ittifakın geleceği açısından soru işaretlerine neden oldu. Son dönemde Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş, “demokrasi ittifakı” söylemleriyle yeni seçim için de “ittifak” sinyalleri vermişti.