Aksener’den infaz yasasına karşı ‘Affı yok’ mesajı

İnfaz yasasıyla birlikte açık cezaevlerinde kalan tutukluların çoğu konut iznine çıkarılacak. Yani bir istismarcı ya da eşine şiddet uygulayan bir erkek, koronavirüs gerekçesiyle evine gönderilecek. İyi Parti Genel Başkanı Akşener, kadına şiddete dikkat çekerek 'Af yok' mesajı paylaştı.

Aksener’den infaz yasasına karşı ‘Affı yok’ mesajı

AKP ve MHP’nin birlikte hazırladığı ceza infaz düzenlemesine bir itiraz da İYİ Parti lideri Meral Akşener’den geldi.

Ceza infaz düzenlemesinde cinsel suçlar, kadına karşı suçların kapsam dışında bırakıldığı söylense de bu konudaki tartışmalar devam ediyor.

Salı günü Meclis’e gelecek teklif öncesi  “AFFI YOK”  isimli bir video yayınlayan İYİ Parti, düzenlemenin geçmesi halinde kadına ve çocuğa karşı işlenen suçlara af getirilmesi tehlikesine dikkat çekiyor..

TUTANAKLARDA İYİ PARTİLİLER TEŞEKKÜR ETMİŞ

Meral Akşener’in, infaz düzenlemesinin kadına şiddet ve çocuk istismarı yapanların faydalanacağına ilişkin iddialarının gerçek olmadığı, tutanaklarda yasanın görüşülmesine katılan İYİ Parti Aksaray Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Ayhan Erel’in, yasanın görüşülmesi ve yasanın çıkmasının ardından Adalet Komisyonu Başkanvekili ve üyelerine teşekkür ettiği açıkça görülüyor.

Tutanaklarda; İYİ Partili Erel’in; “Ben, bu yasanın milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ben gönlümden geçeni söylüyorum Ali Bey (Ali Özkaya) şimdi aydınlandık, teşekkür ediyorum yani o konuda yiğidin hakkını da yiğide verdik ama en başta bu maddeye baktığımızda, kafamızda çelişkiler vardı” ifadelerini kullandığı görülüyor.