Akşener’den ‘liste krizi’ açıklaması: Bu parti içi demokrasidir

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yakın çevresine liste krizine ilişkin yaptığı değerlendirmede “Bu bir kayıp değil, kazanımdır. Parti içi demokrasidir” dediği belirtildi.

Akşener’den ‘liste krizi’ açıklaması: Bu parti içi demokrasidir

İYİ Parti'de 2'nci Olağan Kurultay'da Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliği seçimi için delegelere gönderildiği iddia edilen 'oy verilmeyecekler' listesiyle başlayan tartışmalar devam ediyor. 

Listeden Teşkilat Başkanı Koray Aydın'ı sorumlu tutan 20'ye yakın milletvekili, Akşener'den Aydın'ın partide görev almamasını talep etmişti. 

Vekiller Başkanlık Divanı'nın açıklanmasının ardından dünkü TBMM Grup Toplantısı'na katılmama kararı almıştı.

Muhalif vekillerle görüşme kararı alan Genel Başkan Meral Akşener’in tartışmayı yakın çevresine “Bu bir kayıp değil, kazanımdır. Parti içi demokrasidir” sözleriyle yorumladığı öğrenildi. 

Akşner’in “Türkiye, önemli bir gerçeği unuttu: Parti içi demokrasi. Siyasi partiler herkesin aynı sözleri ettiği yapılar değildir. Öyle olursa onun adı siyasi parti olmaz, ‘liderin şirketi’ olur. Elbette farklı fikirler, farklı görüşler, öneriler olacak. Bunun adı parti içi demokrasidir. Türk siyasetinde bu mekanizma AKP öncesine kadar işliyordu. Parti kadrolarının bir ortak aklı olurdu ancak farklı fikirleri de olurdu. Bu bir kayıp değil, tam aksine bir kazanım. Çünkü farklı fikirler, fikri zenginlik yaratır. Bu da partiye zarar değil, katkı sunar. Türk siyaseti 18 yıldır bu gerçekten uzak. Çünkü siyasi partilerin işleyiş ve yapısıyla ilgili hep AKP referans alınıyor. Ortağı da öyle. Otur otur, kalk kalk. Bu siyaset değil, bu zabit idaresi.” dediği belirtildi.