Akşener’i şaşırtan İYİ Partiliden ‘Sahibindencom’ savunması

İstifasının ardından İYİ Partililer tarafından “İmamoğlu satın aldı” denilen İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, “Sahibinden.com” suçlaması hakkında konuştu.

featured

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in “En son ayrılacak kişiydi, beklemiyordum” dediği İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu istifasına ilişkin konuştu.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Yanıkömeroğlu, İYİ Parti yöneticileri tarafından “Ekrem İmamoğlu’nan ihale almakla” suçlanmıştı.

Yanıkömeroğlu’nun istifa ettiği gün İyi Parti Yerel Yönetimler Başkanı Burak Akburak, İmamoğlu’nu ima ederek, “sahibinden.com” diye tweet atmış, Ankara Milletvekili Yüksel Arslan, “İmamoğlu satın aldı” demişti.

Saymaz, röportajı aktardığı köşe yazısında, Akşener’in “kurumsal operasyon” dediği şeyin “arabuluculuk” girişimi olduğunu öne sürdü.

Saymaz, röportajdan önce şu ifadeleri kullandı:

“Akşener, İyi Parti’ye kurumsal bir operasyon yapıldığını iddia ediyor. Kim yapıyormuş? İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu. Akşener’e göre… İmamoğlu, eski İBB Grup Başkanvekili İbrahim Özkan üzerinden İyi Parti’nin iç işlerine müdahale ederek, İstanbul’da ittifak sağlamak istiyormuş. Verecekleri destek karşılığında İyi Parti’ye üç ilçe belediyesi ve 25 meclis üyeliği teklif edilecekmiş. Kurulduğu günden beri CHP ile ittifak içinde olan İyi Partililer, bugün eski ortaklarıyla yapılan arabuluculuk girişimlerine “Kurumsal Operasyon” diyor. Ve aynı İyi Partililer CHP ile işbirliğini savundukları için istifa edenlerin arkasında İmamoğlu parmağı arıyor.”

Devamında Yanıkömeroğlu, soruları şöyle yanıtladı:

-Neden istifa ettiniz?

Ben partinin kurucusuyum. Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliği, genel başkan yardımcılığı yaptım. Merkez parti olmak için kurulduk, olamadık. Verilen karar (Aday çıkarma kararı) istifa sebebim. Son damla oldu.

– İyi Parti’nin merkez parti olmasını istiyordunuz.

Merkez parti olup, alternatif olmasını istiyorduk. İktidar olmak istiyorduk. Teşkilatlarımız, genel başkan, herkes böyle istiyordu.

– Ne arzuluyordunuz? 

İşbirliği yapılmasını arzuluyorduk. Bu, tartıya çıkacağımız bir seçim değildi. Cumhurbaşkanlığı seçimde çıkmalıydık. Ama bu öyle bir dönem değil. Hem parti hem ülke açısından… “İşbirliği yapmayacağız” kararını doğru bulmadım.

– Hangi bakımdan yanlış? 

Güçlü bir muhalefet olacaksak, bu seçimde güçlü olmamız ve kazanmamız gerekiyordu. Şu an muhalefetin güçlü olabileceğini düşünmüyorum.

– Sonuçları ne olur? 

Belediyeler kaybedilebilir. Risktir bu. Bu risk karşısında güçlü olmamız daha doğruydu.

– İstifadan önce Akşener’le konuştunuz mu?

Hayır konuşmadım. Kimseyle görüşerek istifa etmedim. Ben iş insanıyım. İnşaat yüksek mühendisiyim. İnşaat proje işleri yapıyorum. Ama siyasete başladığımda işlerimi bıraktım. Hiçbir belediyenin ihalesine teklif vermedim. Bir genel başkan yardımcısı ve milletvekili çok çirkin tweetler attılar. Ekrem beyi yalnızca törenlerde gördüm.

– İmamoğlu ile tanışır mısınız?

Törenlerde elini sıktıysam o kadar. Asla bir sohbetimiz olmadı. Olabilirdi de. Yavaş’la da olmadı. Seçimden sonra hayırlı olsuna gittim, o kadar.

Çok ağrıma gitti bu ithamlar. Ben Kadın Politikaları Başkanlığı yaptım. Bir kadına bunu nasıl söylediler? Kendilerini rezil ettiler. Partiyi de rezil ettiler.

– Akburak, “sahibinden.com” dedi. Nasıl yorumladınız? 

Terbiyesizlik olarak nitelendiriyorum.

– Aslan, “İmamoğlu satın aldı” diye yazdı.

Tövbe yarabbim. Tekrarlarken utanıyorum. Benim iki evladım var. Anneyim. Bu ülke için çalıştım.

– Ne yapacaksınız bundan sonra?

Bağımsız olarak devam etmeyi düşünüyorum.

– İstifalarda İmamoğlu’nun parmağı olduğu, partiye operasyon yapıldığı iddia ediliyor. Siz ne düşünüyorsunuz? 

Beni en iyi genel başkan tanır. Çirkin imalar oldu. Tweetler için suç duyurusunda bulundum.

– Bunların içinde Akburak ve Aslan da var mı?

Var. Bu kadar kişi istifa etti, bir tek bana çirkin şeyler yazıldı. Kadın olduğum için galiba. Erkeklerden çok ürkülür ama kadınlara maalesef… Kırgınım. Onlar rezil oldular. Bu tweetleri atanlar utansın. Yakışıyor mu yani? Benim kurduğum parti o. Hepimizin emeği var. İster miyim zarar gelmesini. Onun için sessiz sakin ayrılmaya çalıştım. Bu konunun konuşulmasından dahi utanıyorum.

– İBB ile ticari ilişkiniz olduğunu söylediler.

İspatlasınlar. O kadar kolay ki iftira atmak… Genel başkanımız benim böyle bir şey yapmayacağımı çok iyi bilir.”

Akşener’i şaşırtan İYİ Partiliden ‘Sahibindencom’ savunması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!