Alaattin Çakıcı-Mehmet Eymür kavgası sertleşti

Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile eski MİT'çi Mehmet Eymür arasında yaşanan tartışmaya Çakıcı'nın yakın arkadaşı Üzeyir Çakmaktaş ve yeğeni Bora Toprak da katıldı. "Çakıcı'nın tek yara izinin küçüklüğünde köyde köpekten kaçarken oluştuğunu" söyleyen Eymür'e ikiliden çok sert sözler geldi.

Alaattin Çakıcı-Mehmet Eymür kavgası sertleşti

Gazeteci Faruk Bildirici'nin "Derin devlet" korumasından "Cumhur İttifakı" kalkanı altına" yazısına yanıt veren eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, kendi internet sitesi Atin.org'da "Şenkal Atasagun'un Alattin Çakıcı'yı yurtdışı operasyonlar için MİT'e önerdiğini ama başarılı olamadığını, Çakıcı'nın tek yara izinin küçüklüğünde köyde köpekten kaçarken oluştuğunu" öne sürdü.

Eymür, şu ifadeleri kullandı:

"Atasagun 13 Temmuz 1987 tarihinde Alaattin Çakıcı ve Tarık Ümit ile görüşme yapmış, 16 Temmuz 1987’de gereği Güvenlik Dairesince yapılmak üzere MİT Müsteşarlığına bir yazı yollamıştı. Çakıcı ve Ümit’in yurtdışı faaliyetlerde kullanılmasının uygun olacağını belirten yazının ekinde şahıslarla “Görüşme Raporu” vardı. Yani Teşkilattaki resmi kayıtlara göre ilk ve son resmi temas Şenkal Atasagun’undur."

Mehmet Eymür, Faruk Bildirici'nin yazısının "1987 yılında Ankara'da, Kılıç'ın iki adamını vurduran Çakıcı yakalanamadı. Garip biçimde, olay sırasında Mehmet Eymür ve Korkut Eken, otelin karşısındaki işkembecide oturuyordu. Zira Çakıcı bu olaydan birkaç ay önce MİT ile ilişki kurmuş, Mehmet Eymür ve Yavuz Ataç ile dost olmuştu" bölümü için "çarpıtılmış, çirkin bir ifade tarzıdır" derken, olayla ilgili bir bilgiye yazısında yer vermedi.

Eymür, Bildirici'nin "Alaattin Çakıcı da 1979'da Şişli'de beş kurşun yarası almasına rağmen kurtuldu. Ama babası onun kadar şanslı değildi. Mayıs 1980'de öldürüldü" iddiasına ilişkin ise "Alaattin Çakıcı’nın 1979'da Şişli'de beş kurşun yarası aldığı doğru değildir. Çakıcının tek yara izi alnında görülen yırtık izi olup, kendi beyanına göre küçüklüğünde köyde köpekten kaçarken olmuştur" diye yazdı.

Mehmet Eymür'ün Alaattin Çakıcı hakkındaki yorumlarına Çakıcı'nın yakın arkadaşı Üzeyir Çakmaktaş ve yeğeni Bora Toprak'tan sosyal medya üzerinden sert yanıt geldi.