ALES başvuruları başladı

ÖSYM tarafından 6 Aralık'ta yapılacak ALES/2 (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) için başvurular alınmaya başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı başvuru kılavuzunun da yayımlandığını açıkladı.

ALES başvuruları başladı

ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, ÖSYM tarafından her sene 2 defa düzenleniyor. Lisans eğitimini tamamlamış ve yüksek lisansa devam edecek ya da akademik personel olmak isteyen adaylar ALES'e giriyor. ALES için başvurular 1 - 12 Ekim tarihleri arasında alınacak.

ALES BAŞVURU SAYFASI

ALES BAŞVURU KILAVUZU

ALES'TE HES KODU ŞARTI

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak bugünden itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabilecek.

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor.

ÖSYM´den yapılan açıklamada, sınava ilişkin ayrıntılı bilginin 2020-ALES Kılavuzunda yer aldığı, sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerektiği de belirtildi.