‘Alevi ve Kürtler CHP’den tasfiye ediliyor’ suçlamasına Özgür Özel ne dedi?

Dördüncü kez aday gösterilmeyince CHP'den istifa eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Parti içinde çok açık bir şekilde Kürt ve Alevi tasfiyesi yapılıyor. Ama ne hikmetse bir Karadeniz lobisi İstanbul'da her tarafta belediye başkanı oluyor. Bir sayın bakalım kaç tane Trabzonlu var” demişti. CHP lideri Özgür Özel'e bu sözler soruldu.

featured

15 yıldır CHP’nin Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, dördüncü kez tekrar aday gösterilmeyince partisinden istifa etti. İstifa sonrasında Ataşehir Belediye Başkanlığı’nda açıklama yapan İlgezdi, CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veren belediye başkanlarının tasfiye edildiğini söyledi.
İlgezdi şu ifadeleri kullandı:

“Parti içinde çok açık bir şekilde Kürt ve Alevi tasfiyesi yapılıyor. Bunun için istifa ettim. Bundan sonra da sahada bu arkadaşlarla görüşeceğim. Benim kimseyle kişisel bir meselem yoktur. Ama ne hikmetse bir Karadeniz lobisi İstanbul’da her tarafta belediye başkanı oluyor. Bir sayın bakalım kaç tane Trabzonlu var. Bürokratların belediye başkanı olduğu bir dönemi ilk defa Cumhuriyet Halk Partisi yaşıyor. Bu hoş değil, seçim sonuçlarını hep beraber yaşayacağız. Ben Battal İlgezdi olarak sahadayım. Bu işlerin nasıl olduğunu herkes görecek. 1 Nisan sabahı hem Ataşehir’e hem de İstanbul’a bakacağız. Önümüzdeki günler güzel günler olacak.”

İlgezdi’nin suçlamalarıyla ilgili CHP Genel Başkanı Özgür Özel, gazeteci İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı.

Özel’in yanıtları şöyle oldu:

Belediye başkan adayları belirlenirken Kürtler ve Alevilere kıyım mı yapıldı?

“Battal Başkan, uzun süredir yaptığı göreve aday gösterilmemesinin verdiği üzüntüyle – ki bunu anlıyorum – meseleyi nesnel ve tarafsız değil, öznel bir yerden değerlendirmiş. 900 aday açıkladık. Çok sayıda Alevi aday gösterdik. Alevi adaylara bakması lazım. Hangi Kürt’ün tasfiye edildiğini görmüş? Böyle bir şey yok. Aksine kaygı ve endişeye sebebiyet vermeyecek listeler var. Ne Alevinin ne Kürt’ün tasfiye olduğu yok. Kendisi “Ben aday gösterilmedim” deyip bunun üzerinden değerlendirme yapmış. Birkaç gün sonra o değerlendirmelerden pişmanlık duyacağını düşünüyorum. Üzüntüsüne veriyoruz. Sonuçta değişim olması lazım.”

Kılıçdaroğlu yanlılarının tasfiye edildiği iddiası doğru mu?

“Bir şey sorabilir miyim? Mersin’de mi tasfiye var? Adana’da mı var? Aydın’da mı var? Balıkesir’de mi var? Bursa’da mı var? Kurultayda en çok zorlandığımız, Kılıçdaroğlu’nun arkasında en net duran belediye başkanlarıydı bunlar. Belediye başkanı olmayan, Kemal Bey’i en çok destekleyen iki arkadaşımızı Bursa ve Balıkesir’de aday gösterdik. Nereye koyacağız o zaman bu isimleri? İstanbul’da Kemal Bey’i destekleyen Bora Balcıoğlu, ankette önde çıktığı için aday gösterildi. Gülizar Emecan, Bahçelievler’in adayı, kongrede karşımızdaydı.

Battal Bey’in aday gösterilmediği gün aday gösterilen 10 kişiden dördü kurultayda karşımızdaki isimdi. Bir tasfiye söz konusu değil. Bu iddiaları, yayınlanan aday listeleri yalanlıyor. Hatta bana şöyle eleştiriler geliyor: “Siyaset bu kadar objektifliği kaldırmaz. Kendine yakın isimleri koymalıydın bazı yerlere. Kılıçdaroğlu’na yakın ve kongrede yanında durmayanları görevlendiriyorsun” diyorlar. Böyle eleştiriler alıyorum. Battal Başkan da tam tersini iddia ediyor.”

Diyor ki “Her tarafta Karadeniz lobisi ve Trabzonlu var.” Bu doğru mu?

“Yok. Geçen seferden farklı olarak nerde çok Trabzonlu olmuş?”

Muharrem İnce de “Ümit Özdağ’a üç bakanlık ve MİT’i verdiniz. DEVA’ya 15 milletvekili verdiniz. Bana bir ilçe vermediniz” diyor.

İnce, “Başka dünyaların insanıyız” diyor. Bir tane ilçe verince aynı dünyanın insanı mı oluyormuşuz? O yüzden açıklama yapmayayım.

‘Alevi ve Kürtler CHP’den tasfiye ediliyor’ suçlamasına Özgür Özel ne dedi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 29 Ocak 2024, 19:10

    Bence yıllardır Sünni ve Türk kıyımı yapılıyor

  2. bu ne yahu, kürtmüş ,alevimiş fılan . nerede yasıyorsunuz siz. burası TC . burada her vatandasın etnık kımlığı ile ayrımcılık yapılamaz. kasten mı yapıyorsunuz.
    daha evvel yazdıgım yorum yayınlanmadı. hıc şaşırmadım.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!