Alevilik Ansiklopedisi geliyor

Alevilik Bildirgesi (Yol Evlâtları) Hareketi tarafından Güre’de düzenlenen çalıştayda Alevilik Ansiklopedisi kararı alındı.

Alevilik Ansiklopedisi geliyor

20-23 Ağustos tarihlerinde Güre’de toplanan 1. Alevilik (İman Temalı) Temel Kavramlar Çalıştayı tamamlandı. Çalıştayda iman temalı çok sayıda kavram ele alındı. Davetli 15 katılımcı ile yapılan çalıştayın sonunda yeni çalıştay sonucunda bir Alevilik Ansiklopedisi hazırlanması prensip kararına varıldı.

ALEVİ DEDELERİ: ÇALIŞTAY HEDEFİNE ULAŞTI

Koluaçık Hacım Sultan Ocağı dedesi ve Serçeşme Vakfı yönetim kurulu başkan yardımcısı Ali Timurtaş Özmen; “Bu çalıştay başarılı olmuştur. İzleyen çalıştayların da benzeri sorunlara çözüm getireceğine inanıyorum. Yaratılan kavram kargaşasını ortadan kaldırmak için önemli ve ciddi bir başlangıç olmuştur. Alevilik Hakk-Muhammed-Ali yoludur. Bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyecek, kim olursa olsun, nerde oturuyorsa otursun buna geçit vermeyeceğiz. Serçeşme Vakfı olarak bütün ocaklarımızı Ali’siz Alevilere karşı birleşmeye davet ediyoruz” dedi.

Dedegarkın Ocağı dedesi Hüseyin Dedekargınoğlu ise yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Bu çalıştay hedefine ulaşmıştır. Özellikle Alevilik Ansiklopedisi projesi büyük bir projedir. Sadece basılı olarak yayımlanmayacak bu ansiklopedi, internet ortamında da paylaşıma açılacak. Aleviliği Alevilik olmaktan çıkarıp başka bir şeye dönüştürmeye çalışan şer odaklarına, yol yıkım ekiplerine de güçlü bir cevap olacak.”

ÖZDEMİR: AKADEMİK ÇALIŞMALARIN YÜZDE DOKSANI ÇÖPTÜR

Alevilik Bildirgesi (Yol Evlâtları) Hareketi başkanı Ali Rıza Özdemir: “Maalesef son yüzyılda hatta 150 yılda Alevilik hakkında yapılan çalışmaların ezici kısmı, bilgi kirliliği yaratan bir bilgi çöplüğünden ibarettir. Çöplükten ne kadar işe yarar malzeme çıkarsa buradan da o kadar çıkar. Ne yazık ki, buna son dönemlerde yapılan akademik çalışmalar da dâhildir. Bunların da en az yüzde doksanı çöptür. Çalıştaylarımızın amacı Aleviliğin bilgi ve anlam evrenini yine Aleviliğin yazılı kaynaklarına dayanarak temize çekmektir. Aleviliğin kavramlarını içeriden açıklamak, kamuoyuna duyurmak ve gelecek nesillere aktarmaktır”, dedi.

İKİNCİ ÇALIŞTAY DA PLANLANDI

Özdemir konuşmasına şöyle devam etti: “Çalıştaylarımıza seri halde devam edeceğiz. İkinci çalıştayımız Şubat ayında yapılacak. Çalıştayların giderlerinde belediyelerimiz yardımcı oluyor. İlk çalıştayımızı Edremit Belediyesi karşıladı. Çalıştayımıza ev sahipliği yapan Edremit Belediyesi’ne Selman Hasan Arslan’ın şahsında teşekkür ederiz. Ayrıca Tümdeniz Çelebi ile Mehmetemin Karabulut’un büyük yardımları oldu, sağ olsunlar. Toplamda on çalıştay planladık ama görünen o ki daha fazla çalıştay yapmamız gerekecek.”

veryansintv.com