Ali Babacan: Adayımız masa dışından da olabilir

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, altılı masanın cumhurbaşkanı adayı ile ilgili "Aday, altı genel başkandan birisi olursa -olabilir tabii, altı liderden her biri cumhurbaşkanı aday adayıdır. Adayımız masa dışından da olabilir" dedi. Babacan, başka partilerin katılımı konusunda ise "Şu anki öncelik genişlemek değil" ifadesini kullandı. 

featured

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, dün gerçekleşen altılı masa toplantısı sonrası bugün Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ın konuğu oldu.

‘OLAN OLDU DEYİP YOLUMUZA DEVAM ETMELİYİZ’

Taksim’deki terör saldırısına ilişkin konuşan Babacan, “Terörün en önemli amacı toplumsal psikoloji bozmak, örgütün kendi propagandasını yapmaktır. Ne örgüt propagandasına izin vermek ne de toplum olarak terörün yapmak istediği noktaya gelmek lazım. Olan oldu, kayıplarımız var, acılarımız büyük ama hemen ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam etmeliyiz” dedi.

‘DOSTLARINIZIN OLMASI LAZIM’

“Terörün kaynağı dışarıda, siz bu kaynağı kurutmadan Türkiye’nin içindeki sorunları çözemezsiniz”
“Terör artık uluslararası bir sorun. Terörün kaynağı dışarıda. Siz bu kaynağı kurutmadan Türkiye’nin içindeki sorunları çözemezsiniz” diyen Babacan, “Dışarıdaki kaynağı kurutmak için dış politikanızın düzgün olması lazım. Uluslararası ilişkilerinizin düzgün olması, dostlarınızın olması lazım. Siz her gün kendinize yeni bir düşman bellerseniz ve dünyada yalnızlaşırsanız o zaman terörle mücadelede başarılı olamazsınız. Terör örgütleriyle mücadelede en önemli yöntem örgütleri yalnızlaştırmaktır. İlgili ülkeler ile dayanışma içinde olmak… Terörün etkileyebileceği ülkeler ile dost olmak, beraber çalışmak ve birlikte mücadele etmek. Terörle mücadelede yalnız kalırsanız terörü önleyemezsiniz. Ondan sonra sağa sola saldırmaya başlarsınız” görüşünü savundu.

‘KESİN HÜKÜMLER VERMEK ZOR’

Babacan, “Bu konu bütün boyutlarıyla soruşturulmadan kesin hükümler vermek zor. Ancak terörün önlenmesinin en önemli yollarından birisi istihbarat çalışması yapılması. Bunun iyi yapılması gerekiyor. İstihbarat zafiyeti olduğu zaman bu olaylar başımıza gelebilir” ifadelerini kullandı.

‘ADAYIMIZ ALTILI MASA DIŞINDAN DA OLABİLİR’

Dünkü altılı masa toplantısıyla ilgili konuşan Babacan, şunları söyledi:

“Dün çok önemli kararlar aldık. Çalışmalarda çok önemli mesafeler kaydettik. Bundan sonra ne kadar çalışma varsa bir an önce bitirme, Cumhurbaşkanı adayımızı belirleme ve seçime doğru yürüme kararı aldık. Ne zaman ki ortak politikalar programı bir bakıma yeni kurulacak hükümetin programı bitecek hemen arkasından cumhurbaşkanı adayını belirlemek için oturacağız. Çünkü artık yol haritası, politikalar belli. Aday belirlenince adayı da çalışmalara katacağız. Aday, altı genel başkandan birisi olursa -olabilir tabii, altı liderden her biri cumhurbaşkanı aday adayıdır. Adayımız masa dışından da olabilir.

‘ORTAK ADAY KONUŞULMADI’

Ortak aday konuşulmadı. Çünkü konuşmama kararımız var. Önce çalışmaları bitireceğiz sonra adayı konuşacağız. Çalışmaları bitirmeden ismi geçen insanlar kimliği ile değerlendiriliyor.

Seçimi kazandığımızda seçimi kazanmak yetmeyecek. Türkiye’yi de kazanmamız gerekecek. Sorunları hızlı bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Bütün bu çalışmalar Türkiye’yi kazanmak aynı zamanda. Yargı Eylem Planı’nda 198 adım tespit etmişiz.

Bizim karar vermek için oturduğumuz her konuda karar verdik. Önümüzdeki dönemde karar vermemiz gereken dosyaların da üzerinden geçtik. Herkes çalışsın hazırlarsın tekrar bunları konuşalım dedik. Altı ayrı partinin birleşip tek parti olmasından bahsetmiyoruz. Biz ‘YÖK’ü kapatacağız’ dediler mesela. Sonra masaya getirdik kabul edildi ortak karar mesela ama şöyle olabilir 50 maddenin 30’u kabul görüp 20’si görmeyebilir. 28 Kasım’da açıklanacak metinde göreceksiniz. Yüzden fazla madde var. Orada da YÖK’ün kapatılması var.

‘BAŞKA PARTİLER İLE UZLAŞACAK MIYIZ, ZOR’

Altılı masa çok iyi üretim yapıyor. Bakmayın olumsuz propagandaya. Başka partilerden de ‘Beraber olmak istiyoruz’ diyenler var. Fakat dün bunları konuştuk. Beraber bir çalışma kültürü oluştu ve aynı hedefe doğru baktığımızdan artık eminiz. Şu andaki önceliğimiz masanın hızlanması, odaklanması ve netleşmesi. Başka partileri de katalım ama bunun bir adaptasyon süreci var, uzlaşacak mıyız… Yani zor. Hadi 7 olsun, hadi 8 olsun değil. Bir seneyi aşkın bir emek var. Şu anki öncelik genişlemek değil. Masada oturan partilerden biriyle, ikisiyle seçimle işbirliği oluşturabilir. Buna da karışamayız. Masanın bundan sonraki üretimine bakmalıyız diye bir prensip kararı aldık ama bu partileri asla dışlamak anlamına gelmiyor.” 

 

Ali Babacan: Adayımız masa dışından da olabilir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Adayimiz altili masa disindan olabilir demek bizden yonetici olmaz biz yapamayiz demektir

 2. 2 hafta önce

  Ya oy oranın nedir? Bu adamı haber yapmayın.

 3. 2 hafta önce

  Tahammülüm yok bu akp kırıntılarından.

 4. 2 hafta önce

  Senin adayını seveyim. Nefret ettirdiniz kendinizden, herseyinizden.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!