Ali Babacan'dan Abdullah Gül itirafı: Ben de o masadaydım

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "2018'de bir ortak adaylık teşebbüsü vardı olmadı. Üke 5 yıl kaybetti. Abdullah Gül'e teklif yapıldığında ben de masadaydım. Aday olsa kazanıyordu" ifadelerini kullandı. O dönem AKP üyesi olan Babacan, o sırada görünür olmadığını ancak sürecin tam göbeğinde olduğunu itiraf etti.

Ali Babacan'dan Abdullah Gül itirafı: Ben de o masadaydım

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Babacan, "2018'de bir ortak adaylık teşebbüsü vardı olmadı. Üke 5 yıl kaybetti." dedi.

Gazeteci İsmail Saymaz, Babacan'a o dönemde ortak adaylık çalışmalarında rol alıp almadığını sordu.

'TAM GÖBEĞİNDEYDİM'

Ali Babacan o sırada görünür olmadığını belirterek, "Tam göbeğindeydim." ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül'ün neden aday olamadığına ilişkin soruya Babacan, şöyle yanıt verdi: "Muhalefetin ancak bir ortak aday çıkardığında başarılı olması söz konusuydu. Ortak aday formülü son günlere kadar giderken diğer siyasi parti genel başkanları geldiler bunu teklif ettiler. Teklif edenleri topladığınızda eğer ortak bir aday olsaydı rahatlıkla seçimi kazanacak bir tablo vardı o dönemde. Abdullah Gül'e teklif yapıldığında ben de masadaydım. Eğer o gün gelip de siz ortak aday olursanız biz sizi destekleriz diyenler son güne kadar sözlerinin arkasında dursa idi o gün o iş olurdu." 

'AKP ÜYESİYKEN CHP İLE İTTİFAK YAPTI'

AKP Milletvekili Alpay Özalan, konuya ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Özalan, ''Ali Babacan, az önce 2018'de Abdullah Gül'ü ortak aday göstermek için CHP ile anlaştıklarını ama son anda başka bir partiyle pürüz çıktığını söyledi. Ali Babacan, AK Parti'den 2019'da ayrıldı. Yani AK Parti üyesiyken CHP ile ittifak yaptı. Farkında olmadan karakterini özetledi.'' ifadelerini kullandı.