Ali Babacan’dan Metin Gürcan ve casusluk açıklaması

featured

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a, partisinin kurucu üyesi Metin Gürcan’ın casusluk iddiasıyla gözaltına alınması soruldu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında soruları yanıtladı. Babacan, DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan’ın casusluk iddiasıyla gözaltına alınmasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Gürcan’ın devletin gizli bilgilerine ulaşma imkanının olmadığını savunan Babacan, “Gürcan’ın hazırladığı raporlarda açık kaynaklar kullanılır” dedi.

Babacan, “Metin Gürcan Bey partimizin kurucu üyelerinden birisi. Uzmanlık alanı dış politika ve dış güvenlik. Metin Bey, partimiz kurulmadan önce de o işi yapıyordu. Televizyonlarda yorum, talep üzerine analiz yapma. Bizim bildiğimiz bütün bu çalışmalarını açık kaynaklardan derleyip şahsi analizi hale getirip, Metin Gürcan imzasıyla yayınlamak. Yaptığı iş buydu. Bildiğimiz kadarıyla Metin Bey’in herhangi devlet sırrında gizli bilgiye erişme, ulaşma imkanı yok. Çünkü devlette çalışmıyor. Devlette çalışıp da bu bilgiyi dışarıya taşısa casusluğun tanımı bu. Metin Bey’in çalışmaları açık kaynaklardan derlenen toplanan bilgiye dair çalışmalar. Kendisi bu meselelerde en sert çıkışı yapan isim. Belki de birilerinin rahatını, huzurunu kaçırıyordur.” ifadelerini kullandı.

‘METİN BEY’E SONUNA KADAR DESTEK VERİRİZ’

Soruşturma dosyasının içeriğinin bilinmediğini belirten Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dosyanın henüz içeriğini bilmiyoruz. Bahsettiğiniz bilgiler bugün anladığım kadarıyla emniyet ve savcılıktaki ifadelerden. Ben henüz detaylı okumadım. Hukukçu arkadaşlarımız konuyu yakından takip ediyor. Her alanda uzmanlaşmış hukukçu arkadaşlarımız var. Ceza hukukçularımız, anayasa hukukçularımız var. Web sitesinden gönüllü hukukçu olmak için 2 bin başvuru var. Soruşturma gizli olduğu için ortaya çıkan bilgiler resmin tümünü göstermiyordur. Avukatlarımız inceleyecek ki, resmin tümünü görüp bir kanaat oluşturalım. Ben ‘hukuken yakın takipteyiz, hukuki destek olarak Metin Bey’e sonuna kadar destek veririz, çünkü masumiyet karinesi var. Eğer bu siyasi bir operasyon ise o zaman da bu tür operasyon bize işlemez, DEVA kadrolarını korkutmaz, yolumuza devam ediyoruz’ dedim. Gizli soruşturma dosyasıyla ilgili bir miktar daha bilgi geldikten sonra görüşümüzü açıklayabiliriz.”

‘METİN BEY DANIŞMANIMIZ DEĞİL’

“Bizim parti içi genelge ile 4 danışmanımız var ama Metin Bey o arkadaşlardan değil. Ancak Metin Bey raporlarıyla bize destek veriyor ve ben de istifade ediyorum. Bizde çalışan herkes gönüllüdür. Konunun detaylarını öğrendikten sonra siyasi değerlendirmeyi partimizin yetkili organlarıyla kuşkusuz yaparız. Dosyaya hakim olmadan bir şey söylememiz çok zor. Biz siyasi içerikli konularda arkadaşlarımızın sonuna kadar yanında dururuz; ama hukukun üstünlüğüne saygımız var. Bağımsız ve tarafsız olarak yargı sürecinin işlemesi önemlidir. Savcılık sürecini şu anda izliyoruz. “

ASKERİ VE SİYASİ CASUSLUK

Metin Gürcan’ın bazı NATO üyesi ülkelere Türkiye’deki askeri gelişmelerle ilgili raporlar yazdığı iddia edilmişti.

“Siyasi ve askeri casusluk” suçlaması yapılan Gürcan, 1998-2014 yılları arasında TSK bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu. Edinilen bilgiye göre, casusluk suçlamasıyla yaklaşık bir yıldır süren titiz soruşturmanın ardından gözaltına alınan Gürcan’ın bazı NATO üyesi ülkelere Türkiye’deki askeri faaliyetler hakkında raporlar yazdığı ortaya çıktı. 

ÖZEL KUVVETLER BÜNYESİNDE ÇALIŞTI

1976 yılında Osmaniye’de doğan Gürcan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Irak, Afganistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da görev yaptı. Özel Kuvvetler bünyesinde yetişen Gürcan, 2008-2010 arası ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü’nde “Bölgesel Kürt Yönetimi ile Bağdat merkezi yönetimi arasındaki çevre-merkez ilişkisi” adl teziyle Güvenlik Çalışmaları alanında master derecesi aldı. Ocak 2015’te kendi isteğiyle emekli oldu.

ÇUVALCI AMERİKAN ASKERLERİNE ÇAY PARTİSİ VERDİ!

Gürcan’ın Irak’ın Süleymaniye kentindeki Özel Kuvvetler Karargahı’nı basan ABD’li askerlere çay partisi verdiği için Özel Kuvvetler’den uzaklaştırıldığı ve Amerikalılardan ödül olarak yüksek lisans bursu aldığı ortaya çıkmıştı.

RAND CORPORATION’IN GÜVENİLİR KAYNAĞI

Gölge CIA olarak bilinen Pentagon’a bağlı RAND Corporation’ın raporunda tam 39 kez DEVA Parti’li Gürcan’a atıfta bulunuluyor. “TSK’nın kurumsal dönüşümü” konulu doktora tezinde Gürcan, TSK’nın yüzde kaçı “laik, dindar, Kemalist, kariyerist…” gibi araştırmalara girişiyor. “Türkiye’nin Milliyetçi Rotası” isimli raporda; Gürcan’ın yanında Amberin Zaman ve Soner Çağaptay’a 5 kez, FETÖ’cü Abdullah Bozkurt’a da 2 kez atıf yapılıyor.

TUTUKLANDI

‘Siyasal ve askeri casusluk’ suçlamasıyla gözaltına alınan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ali Babacan’dan Metin Gürcan ve casusluk açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 9 ay önce

  Bunlar köle ruhlu, güce tapıcı, çıkarcı mahluklar. ABD onların ilahı, washington kıbleleri.

  Cevapla
 2. 9 ay önce

  ÇUVALCI AMERİKAN ASKERLERİNE ÇAY PARTİSİ VERDİ!….. Rezil şahsiyet…!!!! Daha ne yapması gerek? İşte en adi işi yapmış …

  Cevapla
 3. Haberi sonuna kadar okuyamadım, ne diyor…bizim için normal mi diyor…

  Cevapla
 4. 9 ay önce

  Babacan “Gürcan’ın hazırladığı raporlarda açık kaynaklar kullanılır” diyor. Yani başından sonuna kadar biliyor.
  Metin Gürcan denen TSK’nın içine sızmış bir asalak ise çuvalcı yankilere çay partisi vererek kime hizmet ettiğini zaten göstermiştir. Deva Partisi’nin de ne için kurulduğu çok açık değil midir??? Bu partinin de kapatılması ve kökünün kazınması gerekir.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!