Ali Babacan'ın partisinden HDP'ye bir destek daha

Kobani olayları gerekçesiyle HDP'li Kars Belediyesi'ne kayyım atanmasına tepki gösteren DEVA Partisi, bir açıklama yayınladı.

Ali Babacan'ın partisinden HDP'ye bir destek daha

2014 senesinde HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve terör örgütü PKK’nın çağrısıyla 6-7 Ekim’de sokağa inen terör yandaşları ortalığı savaş alanına çevirdi. Onlarca kişi hayatını kaybeti. 6-7 Ekim olaylarına karıştıkları belirlenen HDP’liler hakkındaki soruşturmalar halen devam ederken, söz konusu soruşturmalar kapsamında dün 17 kişi daha tutuklandı. Tutuklananlar arasında, HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de yer aldı. HDP’li Bilgen’in yerine, Kars Valisi Türker Öksüz kayyım olarak atandı.

HDP’li Ayhan Bilgen’in yerine kayyım atanmasına farklı yorumlar geldi.

AKP'den ayrılan Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi HDP'nin yanında yer aldı.

HDP'lilere yyönelik operasyonların ardından DEVA'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Ali Babacan'ın HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı telefonla arayarak, gözaltılar ve gözaltında yaşanan sağlık sorunları hakkında bilgi aldığı belirtilmişti.

İlgili haber: Ali Babacan'dan HDP'ye destek telefonu

KAYYIM TEPKİSİ

Kars Belediyesi'ne kayyım atanmasının ardından Deva Partisi'nden yapılan açıklamada, kayyum politikasına karşı olunduğu ifade edilirken, söz konusu atamaların Anayasa’ya ve uluslararası tüm anlaşmalara aykırı olduğu iddia edildi. Açıklamada, “İstisnai bir şekilde, zorunlu ve hukuka uygun sebeplerle belediye başkanlarının işten el çektirilmesi halinde ise, belediye meclisinin kendi içinden seçim yaparak yeni başkanını belirlemesine imkan sağlanmalıdır. Fakat bu hakkın bazı belediye meclislerine tanınıp, bazılarına tanınmaması bir başka çelişkidir” denildi.