Birileri hâlâ FETÖ’cüleri kahraman ilan ediyor

FETÖ kumpaslarının savunucusu 'liberal' yazar Ali Bayramoğlu, bugünkü köşesinde FETÖ'cüleri adeta kahraman ilan etti. Bayramoğlu'na göre Ilıcak 'cesaret abidesi', Altan 'sözcüklerin efendisi'

Birileri hâlâ FETÖ’cüleri kahraman ilan ediyor

AKP küskünü eski siyasetçilerin piyasaya çıkmasıyla eşzamanlı olarak FETÖ ve PKK terör örgütü savunucuları da seslerini daha gür çıkarmaya başladılar.

Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu, FETÖ’cüleri neredeyse kahraman ilan etti.

FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz gibi kumpaslarının hararetli savunucularından, Abant Platformu’nun konuklarından olan Bayramoğlu, 15 Temmuz’a giden Fetullahçı kadrolaşmanın sorumlularından. Bayramoğlu, tıpkı kendisi gibi FETÖ lehine yazılar yazan ve örgütün yayın organlarında yöneticilik yapan Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan’ı yere göğe sığdıramadı.

“İnsan, akıl ve vicdan ya da Osman, Nazlı ve Ahmet…” başlıklı yazıda, Osman Kavala, Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan’ı anlatan Bayramoğlu’nun yazısından birkaç satır:

“Basın, edebiyat, sivil siyaset alanlarında kendi dönemlerinin simgesi olmuş üç değerli isim. Her biri kendi siyasi ve kültürel meşrebiyle ve kendi tarzında sivilliği, demokrasiyi, özgür iradeyi ayrıcalıklı mesele edinmiş üç aydın. Osman Kavala, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak…

SİVİL ABİDE: OSMAN KAVALA

Osman, güçlü bir iş adamı, ciddi bir entelektüel, etkili bir sivil girişimci. Türkiye’nin hiç alışık olmadığı şekilde, varisi ve sahibi olduğu bir holdingin imkanlarını demokratik ve sivil alanın genişlemesi için harcayan, 12 Eylül’den itibaren her kritik noktada taşın altına elini sokan bir insan….

CESARET HANIM: NAZLI ILICAK

Türkiye’de yaşanan değişime paralel olarak, Nazlı Ilıcak’ın izlediği siyasi yollar değişmiş, ancak doğru bildiğini savunma ve bu istikamette mücadele etme, kendi alanında muhalif ve dik durma ısrarı hiç bir zaman bitmemiştir. Siyasetçiyle birlikte koşan, koşarken gördüklerini, temennilerini kaleme alan, bir anlamda kalemiyle siyasetin parçası olan, her koşan gibi zaman zaman düşen ama yine kalkan birisidir.

Kendisine özgü, renkli, meydan okuyucu, polemikçi, taraf olmaya yatkın Nazlı Hanım, ters düşseniz de, kavga etseniz de, etik açısından sorunlu bir ilişkiler ağı içinde yaşasa da, duruşu ve çabaları bakımından özeldir, basın tarihinde kendisine yer açmış, saygı duyulacak bir isimdir.

SÖZCÜKLERİN EFENDİSİ: AHMET ALTAN

debi gücü, metaforik dili ve çarpıcı kalemiyle, sözcüklerin sözünü sakınmaz efendisi oldu. Eleştirel ve demokrat bakışı, meydan okuyan, tabu kıran düşünce ve yazı adamı tavrıyla hemen her zaman Türkiye intelligensiasının özel isimlerinden birisiydi. Ülke koşullarında gazeteden gazeteye peşinde büyük bir okuyucu kitlesiyle dolaştı…

Milliyet gazetesinde Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu hayali bir Türkiye’ye ilişkin ‘Atakürt’ başlıklı, Türkleri düşünmeye davet eden yazısı, bu yazıdan dolayı yaşadıkları, işinden olması, hakkında açılan dava ve mahkumiyeti Ahmet Altan’ı simgeleyecek parçalarından birisidir.

Ahmet Altan’ı tarih pek çok benzeri gibi saygıyla anacaktır.

Bu üç ismin her biri, kamusal işlevleriyle, bireysel iradeleriyle, zihin güçleri ve yetenekleriyle tanımlanırlar.